#zostańwdomu – każdy z nas, w ostatnim czasie słyszał to hasło wielokrotnie. Zbliżają się święta, więc zapewne wielu mieszkańców regionu zdecyduje się wyjechać do najbliższych. Należy jednak pamiętać, że można opuścić dom tylko w razie wyraźnej konieczności.
Niektórzy będą musieli dojechać do celu pociągiem. Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe mówi, że wszystkie aktualne rozkłady znajdują się na stronie portalpasażera.pl. Ograniczonych zostało kilka kursów, dlatego warto upewnić się, czy dany przejazd się odbędzie.
– W pociągach należy zachować szczególne zasady bezpieczeństwa, o których na bieżąco informuje Ministerstwo Zdrowia. Zalecenia znajdują się na plakatach umieszczonych na stacjach i przystankach, a także są wygłaszane przez głośniki. Zapewniam, że kolejarze na bieżąco prowadzą ruch pociągów, który jest jednak bardzo ograniczony ze względu na obecną sytuację. Straż Ochrony Kolei kontroluje stacje, dworce, perony i pociągi. Jeżeli już się przemieszczamy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między pasażerami – dodaje.
WYKAZ ZAWIESZONYCH POCIĄGÓW W OKRESIE OD 9.04.2020 DO 03.05.2020 Z POWODU STANU EPIDEMII [PLIK PDF DO POBRANIA]
Przed wyjazdem busem lub autokarem warto skontaktować się z przewoźnikiem i zapytać czy dany kurs się odbędzie. Wielu przedsiębiorców zawiesiło bowiem linie. Obostrzenia wprowadzone zostały także w autobusach komunikacji miejskiej w Kielcach. W pojeździe w tym samym czasie może znajdować się nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc, jeśli miejsc siedzących jest w pojeździe 34, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 17 osób. Zostały wprowadzone także inne zmiany. Nie kursują autobusy linii m.in. F, Z, 39, 55 oraz 104, a inne jeżdżą według nowych rozkładów jazdy.
Gdy wyjeżdżamy w dalszą podróż warto wziąć sobie coś do jedzenia z domu, ponieważ nie zjemy niczego, ani w barze, ani w restauracji. W wyjątkowych sytuacjach możemy liczyć na pomoc stacji paliw. Podstawowe produkty znajdziemy m.in. na stacjach Orlen – informuje Joanna Zakrzewska, rzecznik spółki.
– Nadal mamy bardzo dużą ofertę, jeżeli chodzi o produkty żywnościowe, ale można je kupić tylko na wynos. W ofercie są m.in. gorące napoje oraz ciepłe kanapki – mówi rzecznik.
Jak dodaje, kierowcy którzy nie chcą dokonywać płatności przy kasie, mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej, dzięki której można zapłacić za paliwo przy dystrybutorze.
W trakcie podróży każdego z nas może spotkać pech, czyli np. awaria samochodu, albo stłuczka. Mirosław Zawadzki, prezes stowarzyszenia Polska Pomoc Drogowa, zapewnia że kierowcy mogą liczyć na pomoc specjalistów, którzy zabiorą pojazd do naprawy.
– Profesjonalne firmy pomocy drogowej zawsze są do usług kierowców, nawet w tych trudnych czasach. Zalecenia dla kierowców lawet są takie, aby w kontakcie z klientem przede wszystkim zachowywali odpowiednią odległość, mieli założoną maseczkę ochronną oraz rękawiczki, a także by mieli płyny do dezynfekcji. Wiele firm wprowadziło także zasadę, aby nie zabierać pasażerów holowanego pojazdu do szoferki, ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli dana firma obsługuje kilka lub kilkanaście zleceń w ciągu dnia i za każdym razem zabierałaby pasażerów i kierowców, to ruch w kabinie byłby bardzo duży. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zakażenia. Takie działanie to troska o pracowników, ale także o klientów – mówi.
W związku z wprowadzonym stanem epidemii przemieszczenie się możliwe jest tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach. Zalicza się do nich między innymi wyjście do sklepu lub apteki, wykonywanie ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19 oraz wykonywanie zadań służbowych. Osoby, które wychodzą z domów są kontrolowane przez policjantów. W razie nieuzasadnionego przemieszczenia się, można zostać ukaranym mandatem karnym. Dotyczy to także wyjazdów świątecznych. Każdy przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany przez funkcjonariuszy.