Wiosna to doskonały czas dla zielarzy, szczególnie początkujących. Stosunkowo niewielka liczba ziół na polach ułatwia rozpoczęcie przygody ze zbiorem roślin leczniczych.
Jak informuje Lilia Kowalewska, specjalistka z dziedziny zielarstwa z Agrocentrum Kielce, pojawia się już m.in. podbiał, który można suszyć, a także robić z niego syropy. To roślina o żółtym kolorze. Można wykorzystywać jej kwiaty i liście.
– Działają bardzo dobrze przy przeziębieniach, kaszlu. Trzeba jednak uważać, bo podbiału nie można przedawkować i nie można go dawać małym dzieciom, poniżej 10 roku życia. Jest natomiast bardzo, bardzo skuteczny – podkreśla.
Lilia Kowalewska dodaje, że zaczyna pojawiać się już także mniszek. Jego zielone liście doskonale nadają się do zrobienia zdrowej sałatki. Ponadto, w cieplejszych miejscach zauważyć można także pokrzywę. Jak zaznacza Lilia Kowalewska, to roślina, która dostarcza bardzo dużo witamin oraz składników, które czyszczą krew.
– Pokrzywa parzy, więc powinniśmy ją zbierać w rękawiczkach – przypomina zielarka. – Można ją zaparzać. Kiedyś pokrzywę stosowano do ziołowych, wiosennych zup, czy jako nadzienie do naleśników lub pierogów zamiast szpinaku. Wiele osób zachwala, że ma dużo więcej składników odżywczych – mówi.
Lilia Kowalewska podkreśla, że jest to także odpowiedni moment do rozpoczęcia prac dla osób, które hodują zioła. Można już siać nasiona i zacząć przesadzać, m.in. miętę. Poleca także robienie sadzonek z liści, które przezimowały, np. lawendy.
– Jeśli chcemy zacząć hodować zioła, powinniśmy najpierw zorientować się, gdzie możemy je zasadzić: czy w domu, czy w ogrodzie. Ponadto, muszą one znajdować się w miejscach słonecznych. Nie powinniśmy nawozić ich sztucznymi nawozami – zaznacza Lilia Kowalewska.