Od kilku dni wiele osób w mediach społecznościowych publikuje swoje zdjęcia z literką A na dłoni, a w czwartek wiele budynków, między innymi Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, zostło podświetlonych na niebiesko. 2 kwietnia przypadał Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
W ogóle kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie. Jak mówi Paulina Kosno, pedagog z kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, rozszerzanie informacji o tym zaburzeniu przeciwdziała szerzeniu się stereotypów.
– Jest wiele krzywdzących dla osób z autyzmem stereotypów, które sprawiają, że ludzie obawiają się tych osób, co prowadzi do ich izolacji. Często negatywne emocje wynikają z niewiedzy – wyjaśnia.
– Autyzm, to nie jest choroba i tę wiedzę staram się propagować – podkreśla Paulina Kosno. – Autyzm to jest zaburzenie neurorozwojowe, więc te cechy pojawiają się we wczesnym etapie rozwojowym, jeszcze przed pierwszym rokiem życia i towarzyszą danej osobie przez całe życie. W toku terapii, pracy terapeutycznej te cechy mogą ulegać przemianom, osoba może lepiej funkcjonować – tłumaczy.
W kieleckim oddziale Krajowego Towarzystwa Autyzmu diagnozowanych jest coraz więcej osób.
– Wynika to z tego, że coraz więcej rodziców zgłasza się do nas ze swoimi dziećmi. Rośnie świadomość rodziców, ale także osób pracujących w przedszkolu i w szkole. A im wcześniej pojawi się diagnoza, tym szybciej rozpocznie się terapia – zauważa.
Główne symptomy autyzmu, czyli tak zwana triada autystyczna przejawiają się w interakcjach społecznych, komunikowaniu się oraz w zaburzeniach związanych z zainteresowaniem i aktywnością
– U dzieci to będzie na przykład brak reakcji na swoje imię, nie dzielą się emocjami, często jest u nich uboga mimika, dziecko nie reaguje na nasze emocjonalne wypowiedzi, nie reaguje na to, czy matka jest w pobliżu, czy nie występuje bierność w tej kwestii, mogą się pojawiać zaburzenia mowy – wymienia.
Fachową diagnostykę i pomoc zapewniają między innymi specjaliści z Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce, które swoją siedzibę ma przy ulicy Mieszka I 79, telefon: 41 366 08 56.
Aby wyrazić wsparcie dla osób z autyzmem i ich rodzin wiele osób na swoich portalach społecznościowych publikuje zdjęcia z literą A na dłoni. Także niektóre budynki zostały podświetlone na niebiesko. Jednym z nich był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.