Muzeum Regionalne w Pińczowie umożliwiło wirtualne zwiedzanie placówki. Jej pracownicy, codziennie udostępniają w sieci kolejne interesujące zabytki, ciekawe miejsca, ale i zagadki związane z Ponidziem.
Dyrektor Justyna Dziadek informuje, że w trosce o zdrowie swoje i innych Muzeum Regionalne, podobnie jak inne tego typu instytucje kulturalne, czasowo musiało zawiesić działalność, ale przenosi się do sieci.
– Publikujemy najciekawsze zbiory naszego muzeum. Zamieszczamy zdjęcia, opisy, historię, najważniejsze informacje o poszczególnych eksponatach – zaznacza. To m.in. szklany kielich z gwiazdą Dawida z XIX w.
Dyrektor dodaje, że wirtualnie można zwiedzić np. Klasztor szpitalników św. Jana Jerozolimskiego w Zagości, Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie z cudownym obrazem Matki Boskiej Mirowskiej, Późnoklasycystyczny budynek zaprojektowany przez Henryka Marconiego, znajdujący się w Chrobrzu czy renesansowy budynek z przełomu XVI i XVII w. zwany Domem Ariańskim.
Na wirtualną wycieczkę z pińczowskim muzeum można się wybrać za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na fanpage’u placówki zamieszczane są także zdjęcia z wewnątrz na co dzień zamkniętych dla zwiedzających obiektów np. Kaplicy Świętej Anny w Pińczowie.
Kilka dni temu pojawił się też ciekawy wpis o pińczowskim lapidarium. Znajduje się tam najstarszy w województwie świętokrzyskim pomnik nagrobny z 1803 roku. Większość nagrobków udekorowana jest elementami wykonanymi z pińczowskiego kamienia.