Narodowy Funduszu Zdrowia zachęca do zdalnego założenia Internetowego Konta Pacjenta.
To portal, na którym można znaleźć historię swojego leczenia, informacje o wystawionych i zrealizowanych receptach, jak również o świadczeniach, za które zapłacił NFZ. W portalu, lekarz będzie mógł prześledzić historię naszego zdrowia i skuteczniej dobrać odpowiednią terapię, np. w przypadku osób, które jednocześnie przyjmują leki na kilka różnych chorób.
Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, by samodzielnie założyć Internetowe Konto Pacjenta, trzeba mieć profil zaufany.
– Możemy go założyć samodzielnie przez swój bank. Wystarczy wejść na stronę konta bankowego i tam odszukujemy odpowiednią aplikację. Wypełniamy kwestionariusz i wówczas bank potwierdzi nam profil zaufany – wyjaśnia Beata Szczepanek.
Z profilem zaufanym, można samodzielnie złożyć Internetowe Konto Pacjenta.
– Należy wejść na stronę internetową pacjent.gov.pl i tam będą wszelkie informacje pomagające założyć sobie konto pacjenta. Apeluję tylko, by bardzo dokładnie czytać podpisy pod miejscami, które mamy wypełnić, np. gdzie wpisujemy swój login, czy hasło – dodaje rzecznik.
W Polce już ponad 2 mln osób korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki niemu, bez konieczności wizyty w przychodni, po odbyciu teleporady medycznej możemy np. otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem. W naszym kraju do 29 marca lekarze wystawili blisko 175 mln e-recept dla blisko 21 mln pacjentów.