Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. Oznacza to, że o 2.00 wskazówki zegarów trzeba będzie przesunąć na godzinę 3.00. Po zmianie czasu mogą wystąpić problemy ze snem – przestrzegają lekarze.
– Każdy z nas ma pewien cykl dobowy i np. o odpowiedniej godzinie wydzielane są hormony snu, czyli melatonina. Po zmianie czasu organizm na pewien czas się rozstraja – informuje lekarz rodzinny Sebastian Kędzierski.
– Przypomina to trochę podróż. Jeżeli wyjeżdżamy do innych krajów, gdzie jest inna godzina, możemy mieć problem z przystosowaniem się do nowych warunków. Najwięcej problemów stwarza pacjentom zasypianie o tej samej porze – dodaje.
Osoby, które zażywają leki, szczególnie te na ciśnienie, powinny być uważne. Może się okazać, że przez pewien czas medykamenty, które przyjmujemy o stałej porze, nie będą działać. – Uspokajam jednak, że organizm sobie z tym poradzi. Najczęściej w ciągu tygodnia wszystko wraca do normy. W mojej praktyce rzadko zdarza się, że dostrzegam jakieś poważne zmiany u pacjentów – zaznacza lekarz.
Sebastian Kędzierski zachęca, aby pomóc swojemu organizmowi i na początku przestawić godziny zażywania leków np. o pół godziny. W sytuacji, gdy braliśmy je o 15.00 przez maksymalnie dwa tygodnie brać je o 15.30.
W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w 1919 roku. Od 2021 roku ma się to jednak zmienić. W ubiegłym roku Parlament Europejski zdecydował o likwidacji rotacyjnych zmian czasu. Unia Europejska dała każdemu z państw członkowskich możliwość wyboru, czy jako stały przyjmie czas letni, czy zimowy. Może to spowodować, że za każdym razem, gdy będziemy przekraczać jedną z granic, będziemy musieli przestawiać swoje zegarki. W państwach, które zdecydują się na pozostanie w czasie letnim, ostatnia zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku. Natomiast w państwach, które pozostaną przy czasie zimowym ostatnia zmiana będzie w październiku 2021.
Zmianę czasu jako pierwsze wprowadziły Niemcy w 1918 roku, a w przeciągu kilku lat pomysł przyjął się w większości krajów, w tym w całej Europie. Podział na czas letni i zimowy nie przyjął się natomiast w wielu krajach Azji, Afryki, czy Ameryki Południowej. W Rosji, Chinach, Japonii, a także w Egipcie, czy Argentynie zostało to wycofane. Natomiast mieszkańcy Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Wenezueli, czy kilku krajów afrykańskich nigdy nie musieli martwić się przestawianiem zegarków. W najdziwniejszej sytuacji są Brazylia i Australia, gdzie zmiana czasu obowiązuje, ale tylko na południu obu krajów.