Cztery miliony złotych będzie kosztowało powiat skarżyski pokrycie straty szpitala za 2018 rok. Placówka od kilku lat ma problemy finansowe. W tym roku notuje kolejną stratę. Obecnie zadłużenie przekracza 60 milionów złotych.
Sama obsługa zadłużenia, czyli spłata odsetek, a nie zasadniczej części, rocznie kosztuje prawie 3 miliony złotych. Szpital tylko w tym roku zaciągnął 8 milionów złotych kredytu, na spłatę zobowiązań, aby nie płacić karnych odsetek. Do tego dochodzi jeszcze strata szpitala, czyli różnica między pieniędzmi pochodzącymi z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia a wydatkami poniesionymi na utrzymanie placówki.
Jak tłumaczy dyrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku Kamiennej Leszek Lepiarz rosną wynagrodzenia dla kadry, drożeje też bieżące funkcjonowanie szpitala, czyli opieka medyczna nad pacjentem. Dyrekcja szpitala stoi na stanowisku, że kontrakt z NFZ jest zbyt niski, a wśród największych wydatków wymienia na przykład opłaty za prąd czy konieczność podniesienie płacy minimalnej.
Starosta skarżyski Artur Berus mówi, że powiat pokryje zobowiązanie szpitala, czyli wyłoży 4 miliony złotych. Będzie to bardzo duże obciążenie dla budżetu, ale to sposób na ratowanie szpitala. Jak dodaje starosta – obecnie większość szpitali powiatowych jest zadłużonych, a samorządy oczekują pomocy ze strony rządu. Warunkiem spłaty straty lecznicy jest wdrożenie planu naprawczego. Dyrektor Leszek Lepiarz proponuje przekazanie ZOL-u podmiotowi zewnętrznemu. Ten oddział przynosi straty, ale zgodnie z zapowiedzią NFZ finansowanie takich zakładów ma być zwiększone. Dyrektor szpitala proponuje także przenieść oddział rehabilitacji z budynku przy ulicy Ekonomii do budynku przy Szpitalnej do pomieszczeń po zamkniętym oddziale zakaźnym. To również ma obniżyć koszty jego funkcjonowania. Wówczas przy Ekonomii zostałby tylko Miejski Ośrodek Medycyny Pracy.
Z tym planem nie zgadzają się radni opozycyjni. Zdaniem przewodniczącego klubu PiS w Radzie Powiatu Skarżyskiego Grzegorza Małkusa, przeniesienie rehabilitacji doprowadzi do tego, że Ośrodek Medycyny Pracy nie da rady sam utrzymać obiektu, a ten trafi na sprzedaż. Jego zdaniem potrzebna jest konstruktywna praca dyrektorów szpitali powiatowych i reorganizacja całego systemu działania oddziałów w regionie. W opinii radnych PiS plan naprawczy nie zmieni zasadniczo sytuacji lecznicy, która nadal będzie się pogrążać w długach.
Ostatecznie Rada Powiatu Skarżyskiego przyjęła plan naprawczy szpitala, a tym samym zgodziła się na zapłacenie 4 milionów złotych straty. Za głosowało 11 radnych, 7 było przeciw.