W Parku Etnograficznym w Tokarni trwają prace nad posadowieniem kolejnego obiektu. Tym razem będzie to obora z 1860 roku.
Jakub Czaplarski, kierownik Parku Etnograficznego wyjaśnia, że budynek pochodzi z Gęsic w gminie Łagów.
– Wybudowany prawdopodobnie około 1860 roku. W pierwszej fazie była to obora, a dopiero około 1900 roku została dobudowana do niego mała stajenka. Wszystko jest kryte dachem ze strzechy. Cały obiekt ma około 40 metrów kwadratowych – wyjaśnia.
Obora będzie częścią zagrody edukacyjnej z Gęsic, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne.
– Jest to o tyle ciekawe, że cała zagroda będzie pochodziła z jednego obszaru, czyli z miejscowości Gęsice – podkreśla.
Pracownicy muzeum z działu technicznego zadanie wykonują samodzielnie. W ubiegłym roku udało się już wystawić fundamenty pod obiekt, a jego budowa ma się rozpocząć w połowie roku. Jakub Czaplarski zaznacza, że nie będzie to łatwa praca.
– To będzie żmudny proces wynikający z tego, że każdy element, z którego będziemy ten budynek zestawiać, nasi cieśle będą musieli wyrabiać ręcznie – mówi.
Co więcej, pracownicy skansenu sami też chcą wykonać strzechę na obiekcie. Słoma zostanie pozyskana z żyta, które rośnie w skansenie.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec tego roku. To kolejny obiekt, który zostanie zestawiony w Parku Etnograficznym w Tokarni. Przed rokiem stanął tam spichlerzyk z Kamiennej Góry, który jest częścią zagrody z Bielin w sektorze świętokrzyskim.