Wiesław Myśliwski, pochodzący z Ziemi Świętokrzyskiej pisarz, dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike, świętuje dziś 88. urodziny.
Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza. Nagrodą Nike został wyróżniony za powieści „Widnokrąg” oraz „Traktat o łuskaniu fasoli”.
W jednym z wywiadów, udzielonym Radiu Kielce, pisarz tłumaczył źródło popularności swojej prozy tym, jaki jest jego bohater.
– Ja piszę konkretami, nie ogólnikami. W gruncie rzeczy bohaterami moich książek są ludzie prości, a nie jacyś wyjątkowi, nie żadni celebryci. Tylko zwyczajni ludzie, którzy przeżywają bardzo często nienadzwyczajne swoje losy – wyjaśnił.
Twórczość pisarza wpisuje się w tak zwany nurt chłopski. Jak sam mówi, często pisze o wsi, ponieważ ze wsią i chłopstwem się utożsamia.
– Ja właściwie urodziłem się na wsi. Moi rodzice wyemigrowali stamtąd, jak miałem trzy lata, ale potem po śmierci mojego ojca, który umarł mając 48 lat, matka wróciła na wieś, do swoich rodziców, ponieważ nie miała z czego żyć. Stąd cała ta moja wczesna młodość też się kształtowała w tej wiejskiej aurze, obyczajów, mowy, przyrody – wspominał.
W 2018 roku ukazała się najnowsza powieść pisarza, zatytułowana „Ucho igielne”. Jak pisze wydawca: jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. W oparciu o „Widnokrąg”, Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach stworzył spektakl, który wczoraj miał premierę w Teatrze Telewizji. Można go obejrzeć na stronie: www.teatrtv.vod.tvp.pl.
Wiesław Myśliwski jest Doktorem Honoris Causa wielu uczelni, w tym również Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jego proza cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce, ale jest ceniona także za granicą. Książki Myśliwskiego zostały przetłumaczone na 22 języki.
W ubiegłym roku Radio Kielce wyprodukowało audiobook „Ucho igielne”. Powieść czyta Jerzy Radziwiłowicz.