20 osób w województwie świętokrzyskim jest obecnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.
W szpitalach regionu przebywają obecnie trzy zakażone osoby, w tym Adam Jarubas, europoseł PSL, a wcześniej marszałek województwa świętokrzyskiego. Adam Jarubas o pozytywnym wyniku na Covid-19 poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych. Natomiast dwoje pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy w ostatnich dniach przebywali w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach w czwartek wyszło do domu. Pozostają w izolacji pod nadzorem sanepidu.
Dwie osoby, które przebywają na oddziale zakaźnym w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju nie są zarażone koronawirusem. Jak informuje Grzegorz Lasak, dyrektor lecznicy, badania materiału genetycznego pobrane od tych pacjentów wykluczyły dziś obecność COVID-19.
Dwoje pacjentów Szpitala Powiatowego w Starachowicach, u których stwierdzono wirusa, w czwartek wyszły do domu i przebywają w izolacji pod nadzorem sanepidu.
W powiecie jędrzejowskim 175 osób objętych jest kwarantanną domową.
– Ponadto 7 osób przebywa w Internacie Centrum Kształcenia Rolniczego w Krzelowie na kwarantannie grupowej, a kolejne 10 osób jest objętych nadzorem sanitarnym – informuje Zbigniew Węglowski z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie.
Jak dodaje, za kilka godzin najprawdopodobniej te liczby będą wyższe, ponieważ cały czas przybywa osób, które wracają z zagranicy. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pacjenta z koronawirusem w jędrzejowskim szpitalu, od wczoraj oddziały lecznicy pracują tylko w trybie ostrym. Ograniczenia dotyczą oddziałów: chirurgicznego, urazowo-ortopedycznego oraz położniczo-ginekologicznego. Na oddziałach wykonuje się tylko zabiegi pilne i ratujące życie oraz porody.
W Jędrzejowie wprowadzone zostały zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej. Jak poinformowała Anna Stawecka, naczelnik wydziału organizacyjnego i spraw obywatelskich w urzędzie miejskim w dni powszednie autobusy linii 1 i 3 będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy, czyli co pół godziny. Natomiast w soboty i w niedziele komunikacja miejska funkcjonować będzie zgodnie z rozkładem linii C, czyli według rozkładu niedzielno-świątecznego.
Na razie ograniczenia w kursowaniu autobusów miejskich w Jędrzejowie obowiązują do końca marca. Dalsze decyzje będą uzależnione od bieżącej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.
– W powiecie sandomierskim sytuacja związana z epidemią jest stabilna – poinformował Marcin Piwnik, starosta sandomierski i przewodniczący powiatowego sztabu kryzysowego.
– W domowej kwarantannie przebywają 133 osoby, a 5 osób odbywa ją poza miejscem zamieszkania czyli w przeznaczonej na ten cel bursie szkolnej w Sandomierzu – powiedział starosta.
Jak tłumaczy w bursie przebywają ludzie, którzy wrócili z zagranicy i nie chcą narażać swoich rodzin. Decyzje w tych sprawach podejmuje sanepid.
Szpital Specjalistyczny w Sandomierzu nadal pracuje w trybie szczególnej ostrożności. Wszyscy pacjenci, którzy zgłaszają się do lecznicy najpierw są przyjmowani w czerwonym namiocie stojącym obok placówki. Po badaniu i wywiadzie epidemiologicznym, jeżeli nie ma przeciwwskazań są kierowani na szpitalny oddział ratunkowy i tam udzielana jest im pomoc. Osoba z podejrzeniem koronawirusa zostaje umieszczona w drugim namiocie, skąd transportowana jest do szpitala zakaźnego. W sandomierskim szpitalu nie ma przyjęć planowych, nie można też odwiedzać pacjentów.
Takie same zasady obowiązują w Szpitalu Powiatowym w Staszowie, informuje dyrektor Paweł Wojtasik. Jak tłumaczy, w placówce funkcjonuje tylko to, co musi funkcjonować, aby nie narażać zdrowia pacjentów i personelu medycznego. Diagnostyka działa w pilnych przypadkach, ale pacjenci onkologiczni mimo sytuacji kryzysowej mogą zgłaszać się na badania.
W powiecie staszowskim w domowej kwarantannie jest 150 osób, w nadzorze epidemiologicznym 8, a jedna osoba odbywa kwarantannę poza domem. Powiat przeznaczył na ten cel budynek internatu przy ulicy Koszarowej.
Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego stosują się do zaleceń i znacznie rzadziej niż jeszcze tydzień temu wychodzą z domu. Widać to na ostrowieckim targowisku, które dzisiaj było prawie puste. Owoce warzywa i miody sprzedawało zaledwie kilka osób. Zgodnie z ubiegłotygodniową decyzją władz targowiska, zawieszona jest sprzedaż odzieży oraz chemii. Podobnie pusto było przed 12.00 na bazarku na osiedlu Ogrody.
Więcej osób skierowało się dziś do sklepów wielkopowierzchniowych. Przy jednym z marketów budowlanych widnieje informacja, że na terenie sklepu może znajdować się jedna osoba na 50 metrów kwadratowych. Ograniczenia te nie odstraszają klientów. Przed wejściem ustawiony jest szlaban, wyznaczone są też odległości, jakie powinni zachować kupujący. Mniejsze sklepy także wyznaczyły limit wejść. Klienci czekają w kolejkach na zewnątrz na swoją kolej. Przy kasach zamontowane są osłony, chroniące pracowników.
Na terenie powiatu ostrowieckiego w ostatnim czasie nie odnotowano osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem, choć znacznie wzrosła liczba osób poddanych kwarantannie.
Jak podaje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, obecnie w naszym regionie 1912 osób poddanych jest kwarantannie, a 1069 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.