Ponad 300 wniosków o zasiłek opiekuńczy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego, którzy zatrudniają do 20 osób.
Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS osoba, która chce otrzymać zasiłek, powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
– Te wnioski bezpośrednio do zakładu składają ci przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 20 pracowników. Są to najczęściej osoby prowadzące małe firmy, które rozlicza bezpośrednio ZUS. Natomiast każdy, kto pracuje w dużej firmie, która sama wypłaca zasiłki tam składa swój wniosek – dodał Paweł Szkalej.
Zgodnie ze specustawą, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka przed 8. rokiem życia mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.
– Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej ZUS. Można je złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W tej sytuacji, wizyta w placówkach zakładu nie jest potrzebna – wyjaśnia Paweł Szkalej.
Natomiast ci, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku przez internet mogą go przynieść do zakładu.
– Te 14 dni nie wliczają się do 60, które przysługują rodzicowi w ciągu roku. Podkreślić należy, że dodatkowe dni dotyczą tylko okresu zapisanego w specustawie, czyli kończą się w najbliższą środę. Nie można ich wykorzystać w innym terminie – dodał Paweł Szkalej.
W Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już w sumie ponad 17 tys. wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego. W związku z zaleceniem sanepidu o unikanie dużych skupisk ludzi, również w salach obsługi zakładu pojawiły się skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami.