Świętokrzyskie jest na dziewiątym miejscu w kraju w wydatkowaniu funduszy unijnych. To najlepszy wynik regionu w historii. W województwie świętokrzyskim najszybciej w kraju są podpisywanie umowy z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku władze województwa podpisały umowy na realizację inwestycji łącznej wartości ponad 170 mln zł.
– Wyniki RPO są dobre, możemy się nimi chwalić – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.
Zaznacza, że umowy podpisano w różnych obszarach: to między innymi projekty zakładające termomodernizacje, wymianę oświetlenia ulicznego, udzielanie pożyczek przedsiębiorcom przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czy też dotacje dla firm na prace badawczo-rozwojowe.Obecna perspektywa unijna powoli dobiega końca, dlatego sprawne wydatkowanie funduszy jest niezwykle istotne.
Jednocześnie trwają przygotowania do kolejnej perspektywy unijnej i związanej z nią strategii województwa świętokrzyskiego, czyli dokumentu określającego kierunki rozwoju regionu i planowanych w nim inwestycji w najbliższych latach. Powstała już pierwsza wersja strategii, jeszcze w tym miesiącu będzie podlegać wewnętrznym konsultacjom.
Jacek Sułek liczy na to, że przez zarząd województwa zostaną zaakceptowane wypracowane rozwiązania w trzech głównych gałęziach: gospodarce, działaniach na rzecz środowiska i demografii.
– W gospodarce przewidujemy mocny nacisk na przedsiębiorczość. Będziemy ją wspierać między innymi poprzez udzielanie pożyczek przedsiębiorcom, ale też zamierzamy uzbroić tereny inwestycyjne z prawdziwego zdarzenia. Liczymy na rozmowy w sprawie Obic lub innego terytorialnie dużego terenu inwestycyjnego – wylicza dyrektor.
Przewiduje się także, że rozwój regionu będzie skoncentrowany wokół budowy kampusu Głównego Urzędu Miar. Wiele uwagi poświęcone zostanie trosce o środowisko, zwłaszcza ochronie powietrza i umożliwieniu między innymi samorządom wprowadzania innowacyjnych metod zasilania w energię odnawialną. W planach jest też umożliwienie realizacji projektów łączących ludzi: rewitalizacyjnych i turystycznych, w tym rozbudowy zintegrowanego systemu ścieżek rowerowych w regionie.
Prace nad dokumentem potrwają dłużej, niż wstępnie zakładano. Strategię prawdopodobnie poznamy w drugiej połowie tego roku.