„Przeciw zarazie. Najważniejsze wiadomości i przepisy, tyczące się zarazy i chorób zaraźliwych” – to tytuł broszury z 1916 roku, jaką napisał doktor Feliks Przypkowski.
Obecnie znajduje się ona w zbiorach Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, a powstała w związku z epidemiami cholery, tyfusu i czerwonki, jakie dotknęły Jędrzejów na początku I wojny światowej – mówi Jan Przypkowski, obecny dyrektor muzeum.
– Będąc najpierw lekarzem powiatowym, a potem pełniąc funkcję lekarza w Jędrzejowie miał kontakt z chorymi na te wszystkie zaraźliwe choroby, lecząc ich oraz wtedy, kiedy nadzorował pochówki zmarłych na cholerę w 1915 roku – zaznaczył szef jędrzejowskiej placówki.
W książeczce liczącej 24 strony znalazły się aktualne do dzisiaj wskazówki, jak zachowywać się, jak zapobiegać jej rozprzestrzenianiu choroby oraz jakie kroki należy podjąć, kiedy jest ona już blisko, jak opiekować się osobami chorymi. Zawarta jest także instrukcja prawidłowego mycia rąk, która jest prawie taka sama, jak ta obowiązująca obecnie – dodaje dyrektor Przypkowski.
Jak dodał, doktor Feliks Przypkowski w bardzo nowoczesny sposób jak na ówczesne czasy podchodził do tego, aby chorobę powstrzymać, chorych wyleczyć i samemu się nie zarazić. I to mu się udało, ponieważ nie zachorował ani on, ani nikt z jego rodziny, pomimo tych bardzo trudnych wtedy warunków sanitarnych.
– Broszura pokazuje jak wyglądała walka z epidemiami ponad 100 lat temu i jak się okazuje niektóre z tych wskazówek warto wziąć sobie do serca również w dzisiejszych czasach, kiedy ponownie walczymy z epidemią – podkreśla dyrektor Muzeum Jan Przypkowski.
Broszura została wydana nakładem autora w 1916 roku. Na jednej z pierwszych stron broszury widnieje dedykacja „Tym, którzy w zarazę nie wierzą, poświęcam” doktor Feliks Przypkowski.