W starachowickich szkołach większość rodziców dostosowała się do rozporządzenia premiera i nie posłała dzieci do szkoły. Jak informuje Włodzimierz Jedynak, kierownik Referatu Edukacji w Urzędzie Miasta w Starachowicach, nauczyciele w szkołach i przedszkolach prowadzą zajęcia opiekuńcze, ale niewiele dzieci z nich korzysta.
W szkołach są pojedyncze osoby, nieco więcej jest w przedszkolach. W ośmiu tego typu placówkach jest od kilku do kilkunastu przedszkolaków. Jedno przedszkole ma około 30 dzieci, ale rodzice deklarują, że organizują opiekę dla dzieci na najbliższe dwa tygodnie. Puste natomiast są starachowickie szkoły ponadpodstawowe. Z informacji przekazanych przez rzecznika Zarządu Powiatu Starachowickiego Annę Ciesielską wynika, że obecnie w zwykłym trybie pracuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna.
Miejskie i powiatowe instytucje apelują o załatwianie spraw w urzędach przez telefon lub Internet. Model pracy zmienił także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, interesanci przyjmowani są w jednym pomieszczeniu, bez zmian natomiast do chorych chodzą opiekunki.
Zmiany wprowadzone są także w komunikacji miejskiej, nie kupimy już biletu u kierowcy, przestrzeń kabiny została oddzielona i pasażerowie nie powinni podchodzić do prowadzącego samochód.
W starachowickim szpitalu obowiązuje bezwzględny zakaz odwiedzin, a wszyscy którzy wrócili z krajów, w których występuje koronawirus, albo mieli kontakt z osobą potencjalnie zarażoną, proszeni są o kontakt ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Udostępnione są dwa numery telefonu, stacjonarny w godzinach pracy i komórkowy całodobowo: 41 274 62 67 wewn. 42, a także 603-861-010.
Zmiany wprowadzają także kościoły, w części parafii wprowadzane są dodatkowe msze święte, aby wiernych na jednym nabożeństwie było mniej. Taką zmianę wprowadzili na przykład ojcowie cystersi w Wąchocku, dodatkowa msza będzie odprawiana w niedziele o 15.