Polskie Radio i Główny Inspektorat Sanitarny prowadzą kampanię edukacyjną, której celem jest przypomnienie 10 głównych zasad, których przestrzeganie ogranicza rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Przypominamy również jak ogromne znaczenie w zwalczaniu epidemii ma zachowanie każdego z nas. Od tego zależy zdrowie, a nawet życie naszych najbliższych, przyjaciół i znajomych.
10 GŁÓWNYCH ZASAD, KTÓRYCH PRZESTRZEGANIE OGRANICZA ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ KORONAWIRUSA (SARS-COV-2)
CZĘSTO MYJ RĘCE
PODCZAS POWITANIA UNIKAJ UŚCISKÓW I PODAWANIA DŁONI
UNIKAJ PŁATNOŚCI GOTÓWKĄ, KORZYSTAJ Z KART PŁATNICZYCH
UNIKAJ DOTYKANIA OCZU, NOSA I UST
REGULARNIE MYJ LUB DEZYNFEKUJ POWIERZCHNIE DOTYKOWE
REGULARNIE DEZYNFEKUJ SWÓJ TELEFON I NIE KORZYSTAJ Z NIEGO PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW
ZACHOWAJ BEZPIECZNĄ ODLEGŁOŚĆ OD ROZMÓWCY
STOSUJ ZASADY OCHRONY PODCZAS KICHANIA I KASZLU
ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO I PAMIĘTAJ O NAWODNIENIU ORGANIZMU
KORZYSTAJ ZE SPRAWDZONYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY O KORONAWIRUSIE
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu gdzie występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub w przypadku nasilonych objawów zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala.
W przypadku kiedy istnieje podejrzenie zakażenia ale nie masz jeszcze objawów pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.
Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji. Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie) ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne.
Jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni.
Ponadto:
– myj często ręce wodą z mydłem lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu
– unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust
– zasłaniaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką kiedy kaszlesz lub kichasz
– nie zbliżaj się do osób chorych
KORONAWIRUS – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI
CZYM JEST KORONAWIRUS?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
ZALECENIA
CZĘSTO MYJ RĘCE
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
STOSUJ ODPOWIEDNIE ZASADY OCHRONY PODCZAS KASZLU I KICHANIA
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
ZACHOWAJ BEZPIECZNĄ ODLEGŁOŚĆ
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
UNIKAJ DOTYKANIA OCZU, NOSA I UST
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
GORĄCZKA, KASZEL, TRUDNOŚCI W ODDYCHANIU – ZASIĘGNIJ POMOCY MEDYCZNEJ
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
CHROŃ SIEBIE I INNYCH PRZED ZACHOROWANIEM
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.
INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH
Szczegółowe informacje dla podróżujących są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
WSZYSTKIE PUBLIKOWANE NA TEJ STRONIE INFORMACJE TO OFICJALNE KOMUNIKATY POTWIERDZONE PRZEZ MINISTERSTWO ZDROWIA LUB GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY, OPRACOWANE NA PODSTAWIE DANYCH ECDC ORAZ WHO.