Kilkudziesięciu uczniów szkół średnich i podstawowych oraz osoby znane w lokalnym środowisku pisały Miejskie Dyktando, które w Starachowicach zorganizowała Szkoła Podstawowa numer 1. Jak informuje Anna Gęborek, polonistka i autorka tekstu, to sposób na świętowanie Tygodnia Kultury Języka Polskiego.
Dyktando organizowane jest od wielu lat, każde ma inną myśl przewodnią. Tegoroczne poświęcone było przyrodzie i jej ochronie. Nad kartkami zasiedli uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i średnich z miasta, którzy wygrali zmagania w swoich placówkach.
Osobny rząd przeznaczony był dla VIP-ów. Wśród nich prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic Adam Brzeziński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Sopińska, czy redaktor naczelny Tygodnika Starachowickiego Jarosław Babicki.
Jak mówił po zakończeniu zmagań z językiem – dbałość i poprawność w mowie i piśmie jest bardzo ważna. Trzeba o nią dbać już od początku edukacji, bo to także element patriotyzmu. Polak powinien umieć poprawnie, to konieczna część wychowania. Jako dziennikarz zauważa, że pośpiech w podawaniu informacji nie jest sprzymierzeńcem w przekazywaniu informacji w mediach, jednak to nie zwalnia z obowiązku ciągłej dbałości o język.
Malwina Szmiłek z ósmej klasy SP 1 reprezentowała swoją szkołę. Jej zdaniem najtrudniejsze były słowa dotyczące zagadnień naukowych związanych z ekologią oraz wyrazy z „h” i „ch”, np. histeryczny hipochondryk. Do konkursu przygotowywała się na podstawie literatury językoznawczej dostępnej w Internecie. Jak obserwuje, wielu jej kolegów nie przywiązuje dużej wagi do poprawności ortograficznej, ale ona sama uważa ją za istotny element edukacji.
Tydzień Kultury Języka Polskiego organizowany jest w wielu szkołach i placówkach kultury, w tym roku ze względu na zagrożenie koronawirusem część imprez została przełożona na późniejszy termin.