Rak przełyku w Polsce rocznie rozpoznaje się u około 1,4 tys. osób, czyli jest to dość rzadko występujący nowotwór. Jednak rokowania w tym nowotworze są złe, ponieważ 10 proc. wszystkich chorych z tym nowotworem przeżywa tylko 5 lat – powiedział w „Czasie dla zdrowia” dr Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Jak dodał nasz rozmówca, w przeważającej liczbie nowotwór ten dotyka mężczyzn (80 proc.). Czynnikami ryzyka jest palenie papierosów, picie mocnego alkoholu oraz poparzenie gorącymi posiłkami i uszkodzenia przełyku substancjami żrącymi. Powodem wystąpienia rana przełyku może też być refluks żołądkowo – przełykowy. Jednak, jak podkreślił nasz gość, nie oznacza to, że każda osoba zmagająca się z refluksem zachoruje lub jest chora na raka przełyku.
Pierwszym objawem tego nowotworu jest problem z przełykaniem pokarmu, ale też objaw pojawia się niestety późno. U niektórych pacjentów występuje też ból podczas przełykania. Do rozpoznania raka przełyku służy wiele badań. To m.in. gastroskopia, badanie RTG przełyku z kontrastem, a także badanie tomografem komputerowy – dodał dr Jacek Paluch.
Część pierwsza:
Część druga: