W Bielinach obchodzono 76. rocznicę zamordowania 20 mieszkańców przez hitlerowców. Uroczystości rozpoczęły się w samo południe mszą świętą w kościele parafialnym. Później zebrani przeszli przed pomnik znajdujący się przy kościele, na którym widnieje napis: „Jeśli pamięć ludzka zaginie – niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża”.
Wójt Sławomir Kopacz podkreślił, że bardzo ważne jest to, że co roku w uroczystościach udział biorą najmłodsi mieszkańcy gminy.
– Obecne są tu także delegacje ze szkół z terenu naszej gminy. Myślę, że to jest nasz obowiązek i to że zebraliśmy się tu dzisiaj tak licznie jest dowodem na to, że tak mieszkańcy Bielin odbierają pamięć o wszystkich tych, którzy zginęli w walce o wolną Ojczyznę – dodał Sławomir Kopacz.
W uroczystościach udział wziął również m.in. Stanisław Ołubiec, któremu 76 lat temu hitlerowcy zamordowali dziadka i wujka.
– Mój dziadek Franciszek miał 55 lat, a wujek Ignacy 28. Dziadek zginął jeszcze w domu, a wujka hitlerowcy zastrzelili na pobliskich łąkach. Od dziecka u mnie w rodzinie ich wspominamy. Wiele razy o dziadku i wujku opowiadała mi moja mama. Do dziś czcimy ten dzień – dodał Stanisław Ołubiec.
Jak powiedziała Anna Krupka, wiceminister sportu, pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo ważna, bo tworzy wspólnotę.
– Pamiętamy o polskiej historii. Mieszkańcy Bielin także pamiętają o tych wszystkich patriotach, którzy tutaj żyli, którzy walczyli z niemieckim okupantem i którzy tak tragicznie zginęli. Na pomniku, który honoruje zamordowanych mężczyzn znajduje się wymowny napis „Jeśli pamięć ludzka zaginie – niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża”. Ten kamień jednak nie oskarża, bo mieszkańcy Bielin pamiętają o tragedii, jaka na tej ziemi wydarzyła się 76 lat temu – dodała Anna Krupka.
To wspaniała lekcja historii. Lekcja, którą powinniśmy organizować w wielu naszych małych ojczyznach, powiedziała z kolei Agata Wojtyszek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
– Nie możemy zapomnieć o tamtych wydarzeniach. Chcąc budować silną Polskę, Polskę która będzie się liczyła na arenie międzynarodowej musimy pamiętać o tym, jak trudna była nasza historia i jak wielu młodych ludzi zginęło za to, żebyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju – dodała Agata Wojtyszek.
W uroczystościach co roku udział bierze Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, takie uroczystości skłaniają do refleksji.
– Ludzie chcą żyć w wolnym kraju, chcą żeby ten kraj dał im bezpieczeństwo. To jest też powód do refleksji. Nasze decyzje i to w jakim kierunku podążamy, powinno być nacechowane troską o bezpieczeństwo naszego kraju, aby nikt nigdy nie zajął naszych ziemi nie mordował naszych obywateli – dodał Krzysztof Słoń.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przypomniała, że trudno myśleć o przyszłości zapominając o przeszłości.
– Lokalna społeczność pamięta. To jest też istotne dla młodych pokoleń, bo to jest bardzo dobry wzór. Trudno żyć i myśleć o przyszłości zapominając o przeszłości i o tym, co było. Dlatego jest to bardzo ważne, że jesteśmy tutaj dzisiaj tak liczbie zgromadzeni, i że możemy się wspólnie modlić, wspominać tamte czasy. Miejmy nadzieję, że tamte czasy jednak nigdy nie wrócą – dodała Renata Janik.
Przypomnijmy, 76. lat temu, 9 marca 1944 roku niemieccy żołnierze napadli i aresztowali ponad 20 mieszkańców Bielin. Był to odwet za atak polskich partyzantów na posterunek żandarmerii, który zlokalizowany był w Bielinach.