„Chrońmy klimat i język. Łączy je: czystość i świeżość, radość i urok, przestrzeń i wolność” – tak brzmi hasło, rozpoczynającego się dziś 28. Tygodnia Kultury Języka. Lidia Pasich, koordynator wydarzenia wyjaśnia, że tytuł nie jest przypadkowy, bo i klimat, i język wymagają uwagi.
Lidia Pasich, koordynator wydarzenia wyjaśnia, że tytuł nie jest przypadkowy, bo i klimat, i język wymagają uwagi.
– Szerzy się mowa nienawiści, następuje przekraczanie wszelkich granic w komunikacji publicznej, a co za tym idzie – także prywatnej. Chodzi również o dbałość o język, dobrą komunikację, o to żeby zawsze dobierać słowa świeże jak klimat, oryginalne. Językiem można się bawić. I o to chodzi w tym Tygodniu Kultury Języka: żeby się nim bawić, ale też go chronić – mówi.
Język nie jest tylko narzędziem komunikowania – podkreśla profesor Marzena Marczewska, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Wszystko jest w języku: nasza tożsamość, kultura, mentalność, myślenie o świecie. Wszystko ma swój początek w języku. Dla mnie, jako lingwisty, jest on magazynem kultury. Po badaniu słów widzę, jak one funkcjonują w naszej rzeczywiści, w jaki sposób przenoszą informację o świecie, i w jaki sposób wpływają na nas. My mieszkamy w języku i musimy urządzić ten świat tak, żeby nasze mieszkanie było wygodne, piękne i było po prostu nasze – tłumaczy.
W tym roku Tydzień Kultury Języka będzie obchodzony po raz 28.
– W 1992 roku pracownik Instytutu Filologii Polskiej, doktor Janusz Wróblewski postanowił zrobić coś dla miasta. Kiedy pan doktor zaczynał to święto, nikt nie przypuszczał, że razem z nami będzie świętować całe województwo - zauważa profesor Marzena Marczewska.
W tym roku w wydarzeniu bierze udział 17 instytucji kultury, nauki, edukacji, 16 szkół, które organizują imprezy dla lokalnych społeczności, a także 32 placówki w regionie, które przygotowały program dla swoich uczniów.
Na cały tydzień zaplanowano językowe turnieje, slamy, rambity, spotkania z autorytetami, festiwale, wykłady, prezentacje pasji i talentów, prezentacje multimedialne, gry miejskie, akcje informacyjne, dyskusje, pokazy, wernisaże, happeningi. Będzie też wiele konkursów: ortograficzne, krasomówcze, kaligrafii, pięknego czytania, z wiedzy o języku, na aforyzm, fotograficzno-językowe, albo na lepieje (lepiuchy), czyli zabawne teksty w postaci ośmiozgłoskowych dwuwierszy. Przewidziano również warsztaty.
Nie zabraknie nowości. W sobotę, 14 marca, o godzinie 11 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach przy ulicy Konopnickiej 5, odbędzie się Wielkie Dyktando Kieleckie. Mailowa lub osobista rejestracja uczestników zakończy się w piątek, 13 marca, o godzinie 13.
Szczegółowy program XXVIII Tygodnia Kultury Języka znajduje się na stronie internetowej Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.