Główny Inspektorat Transportu Drogowego podsumował funkcjonowanie fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości w 2019 roku. Urządzenia zarejestrowały w Polsce 1 mln 606 tys. naruszeń. Rekordowe przekroczenie dozwolonej prędkości odnotowano w Kleczanowie w województwie świętokrzyskim.
Jak poinformowała Monika Niżniak, Naczelnik Wydziału Komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, najwięcej naruszeń dotyczyło przekroczenia prędkości (1 mln 573 tys.). Połowa przekroczeń dozwolonej prędkości (817 tys.) mieści się w przedziale 11-20 km/h, a powyżej 50 km/h – najmniej – 20 tys.
„Niechlubnym rekordzistą” jest kierowca, który jadąc przez Kleczanów przekroczył dozwoloną prędkość o… 149 km/h. W obszarze zabudowanym, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 60 km/h, kierowca osobowego auta miał na liczniku 209 km/h, czyli przekroczył dozwoloną prędkość o 149 km/h.
Kolejny kierowca w miejscowości Miodne (województwo mazowieckie), w miejscu, w którym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h jechał 184 km/h (przekroczenie o 134 km/h). „Na najniższym miejscu podium” w tym niechlubnym zestawieniu znalazł się kierowca, który w miejscowości Stołpie (województwo lubelskie), jechał z prędkością 169 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 119 km/h.
– W 2019 roku najwięcej naruszeń zarejestrowano w województwie mazowieckim, ponad 370 tys. Zwracamy jednak uwagę, że liczba urządzeń rejestrujących w poszczególnych województwach nie jest jednakowa, co wpływa również na statystykę naruszeń zarejestrowanych w poszczególnych regionach – dodaje Monika Niżniak.
W 2019 roku inspektorzy korzystali z fotoradarów ustawionych w 435 miejscach. Kierowcy przekraczali dozwoloną prędkość średnio o 22 km/h. Urządzenia udokumentowały blisko 1 mln 369 tys. przypadków naruszenia przepisów ruchu drogowego. Najwięcej zarejestrował fotoradar w miejscowości Koziegłowy (województwo śląskie) – 24,7 tys.. W województwie świętokrzyskim liczba zarejestrowanych naruszeń wyniosła w ubiegłym roku 47,4 tys.
GITD korzysta również z odcinkowych pomiarów prędkości, które są prowadzone w 30 lokalizacjach. W sumie w ubiegłym roku odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały 171,2 tys. naruszeń. Najwięcej w Lubinie (województwo dolnośląskie) – 24,1 tys.
Ponadto urządzenia GITD zarejestrowały 33 tysiące wykroczeń przejazdu na czerwonym świetle. Najwięcej w Jabłonnej (województwo mazowieckie) – 5,7 tys.
W styczniu Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozbudowuje sieć fotoradarów. W Polsce pojawią się w 26 nowych lokalizacjach. Trzy urządzenia będą na drogach w województwie świętokrzyskim.