Prawie 200 młodych muzyków z całej Polski, w tym około 20 z naszego regionu, bierze udział w V Świętokrzyskim Festiwalu Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I i II stopnia. Impreza ta, co dwa lata odbywa się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Jak wyjaśnia jeden z organizatorów wydarzenia Zbigniew Pasieka, na co dzień nauczyciel klasy trąbki w kieleckiej szkole, impreza realizuje wiele zadań.
– Jej zasiąg jest ogólnopolski. Ma na celu propagowanie gry na instrumentach dętych nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych, którzy mogą przyjść i posłuchać występów. To także jest okazja dla dzieci, by spotkały się, porozmawiały, a dla nas, pedagogów możliwość podejrzenia, jak grają inni – wyjaśnia.
Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w czwartek. Zmagania odbywają się w dwóch grupach wiekowych: szkół podstawowych i średnich. W przypadku instrumentów dętych blaszanych można posłuchać gry na trąbce, waltorni, eufonium, puzonie oraz tubie, natomiast jeśli chodzi o instrumenty dęte drewniane, są to: flet klarnet, saksofon, obój i fagot.
Jarosław Wenecki, kierownik sekcji instrumentów dętych drewnianych, nauczyciel fletu w szkole muzycznej w Kielcach zaznacza, że występy zaplanowano na cały dzień.
– Przesłuchania zaczynają się rano, a zwieńczeniem każdego konkursowego dnia jest ogłoszenie wyników i koncert laureatów – mówi.
Występy uczestników oceniają jurorzy. Pracom komisji dla instrumentów dętych blaszanych przewodzi profesor Wacław Mulak z Akademii Muzycznej w Krakowie, a komisji dla instrumentów drewnianych – profesor Jerzy Kotyczka z tej samej uczelni.
Przesłuchania są otwarte dla publiczności. Wstęp jest wolny. Dodatkowo, w ramach festiwalu, zaprezentuje się zespół Brass Collegium z Levocy na Słowacji. Wystąpi w niedzielę, o godzinie 17.00 w Kurzelowie (Filia Domu Kultury we Włoszczowie). Tu wstęp wolny. Pojawi się także w poniedziałek, 9 marca, o godzinie 19.00, na scenie Pałacyku Zielińskiego w Kielcach (koncert biletowany).