Turyści będą mogli zwiedzić najciekawsze miejsca w Końskich i zapoznać się z ich historią z opisów, które niebawem pojawią się przy zabytkach historycznych i miejscach pamięci narodowej.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy w Końskich przygotuje w tym roku 20 tablic, które zostaną zamontowane m.in przy oranżerii egipskiej, świątyni greckiej, czy zespole parkowo-pałacowym.
Wojciech Pasek, sekretarz PTTK w Końskich mówi, że opisy będą dotyczyły historii danego budynku, czasu jego powstania i dalszych dziejów. Turyści będą mogli dowiedzieć się nie tylko o istniejących do dziś zabytkach, ale także miejscach ważnych dla historii miasta.
– Tablice pojawią się między innymi na ul. Strażackiej, gdzie w czasie II wojny światowej mieściło się getto i gdzie Niemcy zamordowali 9 tysięcy Żydów.
Z kolei na ul. Warszawskiej w okolicy „Kowentu” i w budynku obecnej szkoły zawodowej mieściły się 2 obozy jenieckie i zginęło według źródeł 23 tys. osób. Kilka lat wcześniej wyznaczono trasę turystyczną prowadzącą przez Końskie o długości 3 km. Jak dodaje Wojciech Pasek, teraz trasa zostanie odpowiednio opisana.
– Przy zabytkach i miejscach pamięci staną tablice o wymiarach 40×60 centymetrów.
W sumie towarzystwo chciałoby w ten sposób oznaczyć 42 obiekty godne uwagi. Kolejne zabytki i miejsca zostaną opisane w przyszłym roku.