– Z okazji naszego jubileuszu nie chcemy budować żadnego pomnika. Natomiast jeszcze bardziej zaangażujemy się w pomoc osobom ubogim i oddalonym od kościoła – powiedział na naszej antenie ojciec profesor Paweł Zając – prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Ojcowie oblaci posługują w Polsce od stu lat. Dziś w Kielcach będą świętować swój jubileusz.
– Ojcowie oblaci pomagają indywidualnym rodzinom, rozmaitym instytucjom w kształceniu młodzieży. Wspierają osoby bezdomne. Dużo takiego dobra już się dzieje. Teraz jeszcze podwoimy nasze działania – mówi ojciec Paweł Zając.
Pierwsi oblaci przybyli do Polski w 1919 roku, jednak za początek ich obecności uznaje się 1920 rok, kiedy w Krotoszynie powstał pierwszy dom zakonny zgromadzenia. Klasztorem na Świętym Krzyżu ojcowie opiekują się od 1936 roku – dodaje o. Paweł Zając.
– Teraz, kiedy patrzymy na Święty Krzyż widzimy odnowiony klasztor, odbudowaną wieżę i czyste oraz zadbane wnętrza. Kiedyś było jednak inaczej. Prawie 100 lat temu, było to miejsce całkowicie zniszczone i zaniedbane. Pierwszym oblatom brakowało nawet wody – przypomniał ojciec Paweł Zając.
Dziś w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert muzyki pasyjnej. W planach jest wręczenie statuetek i dyplomów dla przyjaciół zgromadzenia. Natomiast świętowanie dla wszystkich chętnych przewidziano w ramach odpustu, 14 września.
Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 470 oblatów. W Polsce pracuje ich około 270 w 21 domach zakonnych, m.in. na Świętym Krzyżu, gdzie znajduje się nowicjat. Polscy oblaci pracują także na misjach m.in. w Kamerunie, Turkmenistanie, na Madagaskarze i na Syberii.
Główne uroczystości z okazji stulecia obecności w Polsce oblaci zorganizują 6 czerwca w Poznaniu.