Zastawka mitralna (zastawka dwudzielna) jest strukturą, którą w sercu posiada każdy człowieka. Oddziela ona dwie jamy serca, czyli lewy przedsionek i lewą komorę – mówiła w „Czasie dla zdrowia” dr n. med. Katarzyna Starzyk, kardiolog z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Jej główną rolą jest przepuszczanie krwi z przedsionka do komory serca. Jeśli komora się kurczy organizm dąży do tego, by cała ta krew była wykorzystana na tłoczenie krwi do aorty. Wówczas zastawka mitralna musi być szczelnie zamknięta, by ta krew się nie cofała – wyjaśniała nasza rozmówczyni. Jeżeli jednak zastawka nie jest w pełni zamknięta, wtedy mówimy o niedomykalności zastawki mitralnej. Tej wady szczególnie leczyć nie trzeba. Chyba, że mówimy o ciężkiej niedomykalności zastawki dwudzielnej, która może doprowadzić nawet do niewydolności serca.
– My kardiolodzy i kardiochirurdzy w ostatnich latach dążymy do naprawy takiej zastawki, a nie do jej wymiany (wstawienia protezy). W naszym szpitalu kardiolodzy proponują jedną z najnowszych metod napraw. Polega na malutkim nacięciu z boku klatki piersiowej (4 centymetrowym) i po zabiegu operacyjnym zastawka jest naprawiona – mówi dr Katarzyna Starzyk.
Jak dodała, jednak nie zawsze mamy możliwość naprawy zastawki i wówczas trzeba ją wymienić. Tak jest w przypadku stenozy, czyli zwężenia zastawki mitralnej.
– Ta choroba bardzo rzadko da się naprawić – powiedziała dr Katarzyna Starzyk.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: