Jest wstępna koncepcja zagospodarowania zabytkowego pałacu Wielopolskich w Chrobrzu. Obiekt od stycznia 2008 roku jest własnością Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wojciech Lubawski – prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój wraz z ekipą inżynierów budowlanych oglądał każdy zakamarek wzniesionego w połowie XIX wieku pałacu. Zrodził się pomysł, by cenny zabytek przeznaczyć na cele uzdrowiskowe, tak aby budynek, wraz z otoczeniem ponownie tętnił życiem, a odwiedzający go goście rozsławiali to miejsce w kraju i za granicą.
– Jestem zainteresowany tym, aby Ponidzie stało się zagłębiem uzdrowiskowym. To jest wielka szansa dla województwa. Takie obiekty mogą w tym pomóc – mówi Wojciech Lubawski.
– Budynek jest otoczony urokliwym parkiem, w którym rośnie wiele starych drzew oraz znajdują się elementy małej architektury – dodaje.
Wojciech Lubawski przypomina, że budynek został zaprojektowany przez wybitnego architekta Henryka Marconiego, projektanta sztandarowego obiektu w uzdrowisku Busko-Zdrój.
Anna Lach, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu, w skład którego wchodzi obiekt, podkreśla, że dla szkoły prowadzenie i funkcjonowanie budynku to bardzo duże obciążenie. Nie kryje zadowolenia, że jest zainteresowanie budynkiem.
– To cenny, myślę, że nie tylko dla ziemi pińczowskiej, ale dla całego województwa zabytek. Zachowany w dość dobrym stanie. Takie obiekty powinny funkcjonować, powinny być udostępniane dla szerokiej rzeszy osób – mówi dyrektor Lach.
W zabytkowym Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu 20 lat temu kręcone były zdjęcia do filmowej adaptacji „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona. W pomieszczeniach prezentowana jest m.in.: ekspozycja archeologiczna „Starożytne Skarby Ponidzia”, będąca wynikiem prac wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w miejscowości Pełczyska. Jest także ekspozycja poświęcona twórcom z Ponidzia.