Dworek na Wzgórzu Karscha, w którym mieszkał i tworzył Jan Styka – malarz, jeden z twórców Panoramy Racławickiej, był pierwszym miejscem na trasie kolejnego spaceru historycznego ulicami Kielc.
Jak zawsze liczną grupę kielczan poprowadził Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc, który w barwny sposób opowiadał o zabytkach, miejscach i związanych z nimi ludziach, przenosząc słuchaczy w czasie. Tym razem hasło przewodnie wędrówki brzmiało: „Dawny folwark Psiarnia, czyli od Wzgórza Karscha do Kadzielni”.
– To jest ta część Kielc, która zaczyna się na ulicy Ogrodowej, zaraz za parkiem miejskim, a kończy na Kadzielni. Miejsce jest niezmiernie ciekawe historycznie, mimo że poza WDK, Wzgórzem Karscha i Amfiteatrem Kadzielnia nie ma tam spektakularnych zabytków, ale ciekawostek i wydarzeń związanych z tym rejonem miasta jest bardzo dużo – zaznaczył.
Krzysztof Myśliński dodał, że to jest miejsce, które wydaje się kielczanom dobrze znane, ale tak nie jest.
– Gdybyśmy się zastanowili, jak ta dzielnica się ukształtowała, jak się wielokrotnie zmieniała, to byłby z tym problem – zauważył.
Na przykład jeszcze do lat 60. XX wieku w tej części Kielc znajdowała się wieża spadochronowa, którą można zobaczyć na dawnych zdjęciach. Przed wojną było ich wiele w Polsce. Do dziś przetrwała tylko jedna – w Katowicach. Ciekawostką jest, że obecny stadion przy ulicy Ściegiennego jest już kolejnym stadionem w tym miejscu.
Chętnych do tego, by poznać dzieje Kielc nie brakowało. Wiele osób uczestniczy w tych spacerach regularnie.
– Ja prawie co tydzień – powiedziała pani Danuta. – Pan Myśliński bardzo ciekawe opowiada i ma dużą wiedzę – dodała.
– Właściwie jestem zawsze – mówiła pani Marzena. – Interesuję się historią Kielc, a ten spacer to fantastyczne źródło wiedzy. Przy okazji chodzimy i możemy sami zobaczyć, co z tych dawnych miejsc, zabytków zostało – podkreśliła.
Kolejny spacer zaplanowano na niedzielę, 22 marca. Tym razem odbędzie się „Wokół SHL-ki: Zagnańska, Jasna, Stolarska, Okrzei”. Miejsce zbiórki przed Miejską Biblioteką Publiczną, filią nr 9 przy ul. Okrzei 9 (blisko ronda). Udział w spacerze jest bezpłatny.