„Pamięć o Niezłomnych” – to tytuł spektaklu, który został zaprezentowany dziś w kościele p.w. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju przez Grupę Teatralno-Rekonstrukcyjną „Pegaz” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. Wydarzenie, które poprzedziła msza święta, odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jak powiedziała Maria Nogaś, nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju, spektakl jest lekcją historii, przypomnieniem, że ludzie nazwani mianem żołnierzy wyklętych zapisali się na kartach historii Polski. Dodała, że w Polsce po raz 10. obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z kolei w Busku – po raz 8.
– W świadomości ludzi temat żołnierzy niezłomnych ciągle nie istnieje. Stąd inicjatywa, aby ci żołnierze w końcu zaczęli żyć w naszej pamięci zbiorowej – zaznaczyła.
Druh Bartosz Drozdowski z Hufca ZHP Busko-Zdrój podkreśla, że warto pielęgnować pamięć o żołnierzach niezłomnych. Jak dodaje, to oni przelali krew za wolną ojczyznę.
– To oni ginęli gdzieś na nieludzkiej ziemi. Prawdę o żołnierzach wyklętych i pamięć o ich czynach musimy przekazywać młodszym pokoleniom. To oni będą kształtować nasze państwo. W ich rękach jest przyszłość kraju – zaznacza.
W uroczystościach wzięły udział również zuchy z Siesławic, Hufiec ZHP Busko-Zdrój, dzieci z Publicznej Szkoły Publicznej nr 1, grupy rekonstrukcyjno-historyczne „Żuawi Śmierci” oraz strzelcy, a także przedstawiciele służb mundurowych z Buska-Zdroju.
Robert Matusik, zastępca dowódcy grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Żuawi Śmierci” podkreśla, że choć formacja jest z innej epoki historycznej, to historia Polski jest jej droga, więc jest to żołnierski wyraz solidarności.
– Każda epoka, która się przyczynia do poznania historii Polski, jest cenna i ważna – zaznacza.
Msza w intencji żołnierzy wyklętych odbędzie się także w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w niedzielę o godzinie 18.