2,5 tys. uwag zostało zgłoszonych do projektu nowych linii kolejowych i tras drogowych, które mają prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji i PR spółki CPK przypomina, że uwagi można zgłaszać do 10 marca.
Zaznacza, że przedstawione założenia budowy nowych linii kolejowych i dróg, nie są ostateczne.
– Czekamy na opinie i uwagi. Jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować tę inwestycję z jak najmniejszą ingerencją w istniejącą zabudowę. To nieprawda, że będzie ona przecinała skupiska ludzkie i doprowadzi do wyburzeń na dużą skalę – podkreśla Konrad Majszyk.
Dodaje, że kolejnym etapem będą konsultacje w gminach, przez które mają przebiegać tzw. szprychy. Będą one przeprowadzone jeszcze w tym roku, wkrótce zostaną podane szczegółowe terminy. Ponadto mieszkańcy będą mieli także możliwość zgłaszania uwag i propozycji na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej.
Przedstawiciel CPK podkreśla jednocześnie, że województwo świętokrzyskie jest bardzo ważne z punktu widzenia realizacji kolejowego programu, który zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii. Wylicza, że w naszym regionie ma zostać wybudowanych ponad 70 kilometrów tras.
– Zaplanowaliśmy, że przez województwo świętokrzyskie przebiegać będą dwie tzw. szprychy. Jedna z nich będzie przebiegała z Radomia przez Ostrowiec do Stalowej Woli i dalej do Rzeszowa. Druga z Opoczna przez Końskie, Kielce i Busko do Tarnowa – mówi Konrad Majszyk.
Oprócz budowy nowych odcinków prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego zmodernizowana ma zostać istniejąca infrastruktura. W województwie świętokrzyskim to ok. 200 km linii kolejowych.
CPK, czyli węzeł przesiadkowy integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy, ma powstać na terenie trzech gmin między Warszawą i Łodzią. Powinien być gotowy do końca 2027 r.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z KONRADEM MAJSZYKIEM, DYREKTOREM KOMUNIKACJI I PR SPÓŁKI CPK:
Konsultacje potrwają do 10 marca. Na oficjalnej stronie CPK każdy może wnieść swoje uwagi.
PROGRAM CPK W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM – REGIONALNE KONSULTACJE STRATEGICZNE
PROGRAM CPK W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM
W ramach Programu CPK w województwie świętokrzyskim planowana jest budowa 73 km nowych linii. Według założeń ponad 80 proc. mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie w czasie poniżej 30 min. dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną regionu.
W województwie świętokrzyskim powstaną, po pierwsze, linia nr 89 (Końskie – Kielce) i linia nr 73 (Busko Zdrój – Tarnów). To fragmenty tzw. szprychy nr 7 w ramach Programu CPK. Wybudowana zostanie także linia nr 84 (Radom – Kunów), będąca elementem szprychy nr 6. Zakładana prędkość eksploatacyjna pociągów na tych odcinkach to co najmniej 160 km/godz.
– Zakładamy, że realizacja połączenia Kielce – Końskie pozwoli na uzyskanie czasu przejazdu z Kielc do Warszawy wynoszącego 1 godz. 20 min. oraz włączenie powiatu koneckiego w sieć dalekobieżnych połączeń pasażerskich – mówi Michał Jasiak, koordynator ds. projektów kolejowych CPK.
Dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 3 godz. 15 min. Zaprezentowana podczas spotkania wersja trasowania zakłada również, że możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Kielc do CPK – 1 godz. 5 min., a do Rzeszowa – 1 godz. 35 min. (obecnie najkrótszy czas to 4 godz. 30 min.).