Naukowcy z Kielc pomogą odzyskać sprawność dzieciom z porażeniem mózgowym. Informatycy z Politechniki Świętokrzyskiej będą pracować nad systemem eksperckim, który wybierze najlepszą metodę rehabilitacji pacjenta.
Zespołem kieruje profesor Stanisław Deniziak. Jak podkreśla, oprogramowanie przygotowywane w Kielcach opierać się będzie między innymi na badaniach prowadzonych bardzo czułymi kamerami, które są w stanie zarejestrować nawet niewielkie zmiany pracy mięśni. Jak dodaje naukowiec, Politechnika Świętokrzyska współpracuje przy tym projekcie z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.
– Dotychczasowe systemy eksperckie stosowane w medycynie bazowały głównie na diagnostyce wykonanej przez lekarzy. W związku z tym trudno było uzyskać lepsze efekty niż sami lekarze. Nasz system będzie bazował między innymi na danych biometrycznych – tłumaczy profesor Stanisław Deniziak.
Badacze z Poznania wykorzystują w rehabilitacji egzoszkielety. To medyczna innowacja, która pozwala dzieciom, które nigdy nie chodziły, zrobić pierwszy krok. Co prawda początkowo nogami przesuwa urządzenie, ale dzięki odpowiedniej stymulacji mięśni terapia może po pewnym czasie umożliwić samodzielne chodzenie.
Profesor Stanisław Deniziak tłumaczy, że przygotowywany w politechnice system opierać się też będzie na danych medycznych. Dzięki temu będzie widział, czy zastosowanie egzoszkieletu ma sens, czy też lepiej będzie na razie korzystać z innych metod.
– Problem polega na tym, że nie zawsze te same procedury rehabilitacyjne sprawdzają się u wszystkich pacjentów. Dlatego chcemy przebadać te procedury i ich efekty u różnych osób. Będziemy też analizowali skutki zabiegów operacyjnych i leczenia farmakologicznego – wyjaśnia profesor Deniziak.
– Ta wiedza, wspólnie z analizą biometryczną umożliwi programowi dobierać odpowiednie dla danego pacjenta ćwiczenia – dodaje.
Informatyczny system ekspercki ma być gotowy do końca 2022 roku. Jak szacuje profesor Stanisław Deniziak, będzie w stanie sprawić, że rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym będzie w niektórych przypadkach nawet o 30 procent efektywniejsza i krótsza.