275 przedszkoli w z województwa świętokrzyskiego, w tym 32 ze stolicy regionu wzięło udział w I Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaków. Zmagania sportowe zainaugurowały dzieci z Kielc i powiatu kieleckiego. Rywalizacji sportowej towarzyszyło rozpoczęcie konkursu pod hasłem „Szkoła świecąca przykładem”. Ma on propagować noszenie odblasków.
Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty wyjaśniła, że pomysł zorganizowania olimpiady wynikał z potrzeby kształtowania u dzieci nawyku codziennej aktywności fizycznej.
– Dzięki tej olimpiadzie stworzyliśmy przestrzeń, w której dzieci w wieku przedszkolnym mogą poprzez zabawę, ruch i konkurencję zaspokoić swoją naturalną potrzebę ruchu, mogą też doświadczać radości i satysfakcji, która z tego ruchu wypływa – wyjaśniła.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski dodał, że dzięki sportowym zmaganiom, dzieci uczą się także zdrowej rywalizacji. Zwrócił również uwagę na konkurs „Szkoła świecąca przykładem”. To efekt akcji zainicjowanej przez Radio Kielce, która zachęca do noszenia odblasków. Przyłączyło się do niej wiele osób, także samorządowcy, media i służby, które na co dzień czuwają nad naszym zdrowiem i bezpieczeństwem.
– Ten program ma spowodować modę na odblaski, bo w tej chwili to jest główny problem. Odblasków na rynku jest bardzo dużo, ale młodzież i starsi nie są przekonani do noszenia odblasków. Stąd też inicjatywa „Szkoła świecąca przykładem”, aby młodzi ludzie zachęcili do noszenia odblasków swoich rówieśników, ale także rodziców, dziadków i pradziadków – podkreślił wojewoda.
Konkurs jest skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Polega na zaprojektowaniu przez dzieci gadżetu odblaskowego, ale szkoły będą mogły również nagrać film promujący noszenie odblasków, przygotować przedstawienie teatralne na ten temat, natomiast nauczyciele będą mogli stworzyć scenariusz zajęć propagujących bezpieczeństwo pieszych na drodze. Szczegółowy regulamin pojawi się na stronie internetowej kuratorium oświaty w Kielcach.
Przedszkolaki już świecą przykładem i nie mają wątpliwości, że odblaski trzeba nosić.
– Bo jak kierowca jedzie i jest ciemno, to widzi, że ktoś przechodzi – mówiła Amelka, a Tomek dodał, że odblaski muszą nosić i dzieci i dorośli.
Ewa Martyka, dyrektor Przedszkola Samorządowego numer 22 w Kielcach wyjaśniła, że dzieci w jej placówce mają odblaski. – Te odblaski są bardzo ważne. Czasami wychodzimy na spacer, kiedy jest mglisto, pochmurno, wtedy dzięki odblaskom dzieci są widoczne, a więc bezpieczne – tłumaczyła.
Podczas spotkania, przedszkolaki otrzymały odblaski. Przekazała je Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.