Gmina Bieliny i miasto Kielce znalazły się wśród finalistów I edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Bieliny doceniono za aktywizację społeczną i integrację środowiska seniorów, a Kielce za projekt dotyczący inwentaryzacji źródeł ciepła w oparciu o miejski system informacji przestrzennej.
Konkurs był organizowany przez Serwis Samorządowy PAP. W siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody.
W ramach plebiscytu wyłoniono najbardziej kreatywne i nowatorskie rozwiązania wdrożone w jednostkach samorządowych o charakterze innowacji, zarówno technologicznych, jak i procesowych, ekologicznych czy społecznych i publicznych.
Gmina Bieliny znalazła się w gronie 25 wyróżnionych samorządów w kategorii gminy wiejskie.
– Bardzo cieszy to, że nasze działania uznano za innowacyjne w skali kraju. Prowadzimy wiele przedsięwzięć na rzecz seniorów – podkreśla Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny.
Podkreśla, że pierwszym krokiem aktywizacji seniorów było powołanie kilka lat temu gminnej rady seniorów, co pozwoliło z osobami starszymi podjąć szerszy dialog. Powstał też klub seniora oraz wiele przedsięwzięć, takich, jak na przykład siłownia zewnętrzna, które zainicjowali właśnie aktywni seniorzy. Ponadto gmina realizuje projekt „Warszawsko-Bieliński Uniwersytet Trzeciego Wieku”, który pozwala na wymianę doświadczeń i integrację z seniorami ze stolicy.
Miasto Kielce zostało finalistą w kategorii gminy miejskie. Stolicę regionu doceniono za projekt pod nazwą: „Baza Danych Źródeł Ogrzewania – inwentaryzacja źródeł ciepła na terenie Miasta Kielce w oparciu o Miejski System Informacji Przestrzennej”.
Prowadzona baza danych to zbiór dużej ilości wiarygodnych danych bezpośrednio ze źródła, między innymi od spółdzielni mieszkaniowych, mieszkańców, czy MPEC, co gwarantuje otrzymanie rzeczywistych danych o systemach grzewczych i ich rozmieszczeniu na danym terenie. Baza stanowi punkt wyjścia do podejmowania wszelkich działań związanych z ograniczeniem niskiej emisji, na przykład wymianą przestarzałych źródeł ogrzewania na nowe, bardziej przyjazne środowisku.
Aplikacje do nagrody oceniało jury składające się z przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji, a także reprezentantów największych organizacji samorządowych – Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP i Związku Powiatów Polskich oraz dwóch zewnętrznych, niezależnych ekspertów – naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.