Od marca Polakom łatwiej będzie oddychać czystym powietrzem. Ministerstwo Klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska zapowiada nową edycję rządowego programu „Czyste Powietrze”, pozwalającego uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków mieszkalnych.
W planach jest m.in. dalsze ułatwienie pozyskiwania funduszy na ten cel. Takie informacje przekazał w środę wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas konferencji „Wysoka jakość powietrza wyzwaniem XXI”, odbywającej się w ramach targów EKOTECH w Kielcach.
Jak podkreśla pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii, już teraz na walkę ze smogiem rząd w ciągu 10 lat przeznacza 103 mld zł, a zapowiadane zmiany będą korzystne przede wszystkim dla najuboższych mieszkańców.
– Chcemy wspierać najbardziej te osoby, których nie stać na dokonanie we własnym zakresie termomodernizacji budynków czy wymiany źródeł ciepła. Przy współpracy z samorządowcami to dofinansowanie będzie mogło nawet sięgnąć do 100 proc. – wyjaśnia.
Ireneusz Zyska zaznacza, że oprócz programu wymiany źródeł ogrzewania, dużym powodzeniem cieszą się także inwestycje prosumenckie w ramach programu „Mój Prąd”.
– W ostatnim czasie obserwujemy rewolucyjny wzrost instalacji fotowoltaicznych na dachach polskich domów. Obecnie w ramach ruchu prosumenckiego przydomowe elektrownie generują moc na poziomie 1000 megawatów. Dla porównania jeszcze trzy lata temu moc przydomowych instalacji fotowoltaicznych wynosiła niespełna 300 MW – dodaje.
Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach podkreśla, że program „Czyste Powietrze” jest z sukcesem realizowany w naszym regionie. W tym roku na ten cel fundusz dysponuje kwotą aż 170 mln zł.
– Poprzez ten program do 2029 roku chcemy praktycznie wyeliminować niską emisję spalin. Dlatego ten program jest skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych, ponieważ to właśnie oni najliczniej posługują się jeszcze piecami starego typu, tzw. kopciuchami – stwierdził.
W konferencji wzięła udział także wiceminister sportu Anna Krupka, która stwierdziła, że troska o czyste powietrze to inwestycja w zdrowie i życie Polaków.
– To bez wątpienia wyzwanie XXI wieku. W ciągu 10 lat rząd, w którym mam zaszczyt zasiadać, przeznaczył na zwiększenie jakości powietrza, którym oddychamy 103 mld złotych – powiedziała.
W opinii senatora Krzysztofa Słonia, czyste powietrze i troska o środowisko, to być albo nie być, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń.
– Ta konferencja i targi w kieleckim ośrodku wystawienniczym to działanie na topie. Trudno dziś o bardziej istotny temat niż dbałość o czyste powietrze, a także próba rozwiązania obecnych problemów klimatycznych. To nie tylko przemysł jest źródłem zanieczyszczenia środowiska, ale także nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki np. w sposobie ogrzewania naszych domów. Rozwój świadomości i wiedzy w tym zakresie jest inwestycją w przyszłość – dodaje.
Zdaniem poseł Agaty Wojtyszek, troska o środowisko naturalne wymaga dalszej edukacji i promocji.
– Cały czas musimy także mówić o tym, jakie udogodnienia i programy rząd przygotował dla mieszkańców. To nie tylko czyste powietrze, ale także m.in. program „Mój prąd” – zaznacza.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że środowa konferencja jest jednym z elementów udoskonalania funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”.
– To inicjatywa jak najbardziej godna polecenia. Dzięki temu jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać z tego programu, w którego wykorzystaniu przoduje województwo świętokrzyskie – stwierdził.
Konferencję „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w ramach trwających targów EKOTECH zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.