Eksperymentalne terapie nowotworowe będą prowadzone przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Kielecki szpital nawiązał kontakt z profesorem Waldemarem Priebe, pracującym w MD Anderson Cancer Center Uniwersytetu Teksańskiego w Houston.
Profesor Priebe jest Polakiem, który tuż przed stanem wojennym wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zrobił tam karierę naukową. Teraz chce pomóc pacjentom w Polsce.
Naukowiec zapewnia, że terapie eksperymentalne prowadzone w Kielcach będą pod ścisłą kontrolą, a chorzy dostaną dostęp do najnowocześniejszych leków przeciwnowotworowych.
– Chodzi o to, żeby eksperymentalne terapie były dostępne dla pacjentów w Polsce, bez konieczności wyjazdów i ogromnych kosztów z tym związanych. Teraz tylko wybrane osoby, którym udało się zebrać duże pieniądze, są w stanie wyjechać leczyć się w Stanach Zjednoczonych – mówi profesor Waldemar Priebe.
Już wiadomo, że w ŚCO będzie testowany lek przeciwko białaczce. Profesor Priebe zapowiada, że zostaną wprowadzone również terapie przeciwko innym rodzajom nowotworów.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że placówka z Teksasu jest wiodącą jednostką na świecie pracującą nad lekami przeciwnowotworowymi.
– MD Anderson Cancer Center jest to największe centrum onkologii na świecie, które ma potężny dział badawczo-naukowy. Pracują nad najnowocześniejszymi lekami mogącymi ratować życie osobom, które nie kwalifikują się na inne, tradycyjne terapie – twierdzi Stanisław Góźdź.
Jeżeli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, pierwsi pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą mogli uczestniczyć w eksperymentalnej terapii już od jesieni. Kielecki szpital odwiedzili dziś też szefowie CNS Pharmaceuticals oraz Moleculin Biotech, czyli firm farmaceutycznych, które współpracują z Centrum w Houston. Będą one uczestniczyć w procesie badania nowych leków.