MEN wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotuje rekomendacje dla dyrektorów szkół, co należy zrobić i jak w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia epidemiologicznego. Zasady bezpieczeństwa MEN przypomni także kuratorom oświaty.
Poinformowali o tym w środę dziennikarzy minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i wiceminister edukacji Marzena Machałek.
Pytanie byli oni podczas briefingu, czy w związku z licznymi stwierdzonymi we Włoszech przypadkami koronawirusa dyrektorzy szkół w Polsce powinni np. zawiesić lekcje na dwa tygodnie.
Odpowiadając, szef MEN podkreślił, że o tych sprawach decyduje Ministerstwo Zdrowia.
– My nie jesteśmy lekarzami, więc (…) czekamy na decyzję generalnego inspektora sanitarnego – powiedział Piontkowski. Wskazał, że od decyzji resortu zdrowia i GIS zależą decyzje ogólnopolskie.
– Chcemy wyraźnie przypomnieć, że (…) mamy już pewien schemat postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, czy w jakiś sytuacjach niestandardowych. Te zasady wyraźnie mówią, że dyrektor odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz że dyrektor i samorząd mogą samodzielnie podejmować decyzje – powiedział minister.
– Jeżeli w jakiejś szkole występuje sytuacja, która z punktu widzenia dyrektora szkoły bądź samorządu terytorialnego może budzić podejrzenia, to także i dziś dyrektor szkoły ma prawo podjąć kroki, które zapobiegną na przykład rozszerzeniu się infekcji. Tu nie mówimy tylko i wyłącznie o koronawirusie, były przecież sytuacje, że np. grypa była tak powszechna, że zdarzało się zamykanie przedszkola bądź szkoły, bo duża część dzieci była już chora i obawiano się, że pozostałe też mogą ulec zarażeniu. Przypominamy, dzieci chore nie powinny chodzić do szkoły lub do przedszkola, bo mogą być źródłem zarażenia – przypomniał.
Szef MEN poinformował, że w czwartek spotka się z kuratorami i wtedy zostaną przypomniane kuratorom te zasady.
– Dzisiaj takiego zagrożenia nie ma, ale jeśli kiedykolwiek i cokolwiek, by się wydarzyło, to przypomnimy szkołom, dyrektorom, jakie przepisy są i co należy zrobić – wskazała wiceminister Machałek. – Myślę, że warto w związku z tym, że jest niepokój, dać pewne rekomendacje dla szkół i nauczycieli, co należy robić, jak należy robić, jak należy postępować. Te rekomendacje wypracowujemy wspólnie z głównym inspektorem sanitarnym i ministrem zdrowia. I te rekomendacje w najbliższych dniach przekażemy do szkół, aby uspokoić sytuację – podała Machałek.