(E)Misja Zero Smogu to projekt, którego celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w Kielcach. W akcję zaangażowali się naukowcy z obu kieleckich uczelni, straż miejska oraz władze Kielc.
Dziś w Szkole Podstawowej nr 25 na Ślichowicach nastąpiła oficjalna inauguracja programu. Uczniowie kieleckiej podstawówki już wiedzą dużo na temat segregacji śmieci i smogu, a będą wiedzieli jeszcze więcej.
– Chciałbym podkreślić, że smog jest problemem zwłaszcza w naszym kraju. Kiedyś wracałem z gór, gdzie było świeże powietrze i wysiadłem na stacji benzynowej. Smog był ogromny, od razu wiedziałem, że jestem w Polsce – opowiada Antek.
Jak informuje Jolanta Wojtasik, pedagog w Kielcach, szkoła na Ślichowicach regularnie prowadzi akcje edukacyjne na temat zagrożeń związanych na przykład z zanieczyszczeniami powietrza. Placówka współpracuje też ze Strażą Miejską. Dziś strażnicy prowadzili warsztaty dla uczniów.
Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc podkreśla, że miasto zarezerwowało ponad 2 mln zł na wymianę starych pieców, ale bez edukacji nie da się odpowiednio zadbać o środowisko.
– W tym programie jesteśmy wszyscy, całe miasto. To bardzo ważne, by te dzieci wiedziały, że powinny zwrócić uwagę dziadkom, którzy palą w piecach węglem czy innymi paliwami stałymi. Ważne by przypominać im, że ceną jest czyste powietrze.
W projekt zaangażował się profesor Marek Jóźwiak z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Naukowiec kieruje stacją monitorującą między innymi jakość powietrza. Jak twierdzi, smog jest szczególnie szkodliwy dla dzieci i osób starszych. Oprócz chorób układu oddechowego, pył zawieszony w powietrzu przyczynia się też do rozwoju raka.Profesor Jóźwiak będzie pokazywał młodym ludziom jak wygląda i działa mobilne laboratorium UJK badające jakość powietrza. W ramach projektu zaplanowano też cykl spotkań z mieszkańcami, konkursów oraz happeningów poświęconych ochronie środowiska.