Złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym żołnierzom AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa na cmentarzu na kieleckich Piaskach, uroczysta msza święta w kieleckiej katedrze a także bieg „tropem wilczym” to tylko niektóre wydarzenia upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach.
Główne uroczystości w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędą się w niedzielę 1 marca.
Jak mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Narodowy Dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych to święto, które już od kilku lat na trwałe zagościło w kalendarzu ważnych wydarzeń dla naszej ojczyzny, a jego głównym celem jest upamiętnianie tych, których władze sowieckie skazały na zapomnienie.
– Nie możemy zapomnieć o naszych największych bohaterach narodowych, tych którzy walczyli za wolną Polskę nie tylko w trakcie okupacji, ale także i po niej – mówi.
Wojewoda podkreśla, że w najbliższą niedzielę, 1 marca, uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 od złożenia kwiatów przed pomnikiem pomordowanych przez UB żołnierzy na cmentarzu na kieleckich Piaskach.
– Następnie o godzinie 16.00 w katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej o 17.30 przed pomnikiem Armii Krajowej nastąpi odegranie hymnu państwowego, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców i wiązanek – dodaje.
Zbigniew Koniusz zaznacza, że pamięć o żołnierzach niezłomnych należy rozpropagować przede wszystkim wśród ludzi młodych.
Wojewódzkie obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych współorganizuje kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Jak mówi, jej naczelnik Dorota Koczwańska-Kalita, mimo upływu lat w Polsce cały czas funkcjonuje spór o żołnierzy wyklętych. Jak stwierdziła, niepokojące jest to, że w ostatnich latach w rozmowach o niezłomnych wraca narracja propagandy PRL.
– To nie jest już tylko spór historyczny. Ten spór ma dziś wymiar cywilizacyjny. Żołnierze Wyklęci są symbolem wierności wartościom oraz tego czym jest naród jego historia i tradycja – wyjaśnia.
W obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz kolejny włączają się także członkowie 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówi jej dowódca pułkownik Grzegorz Motak, w tym roku jednostka zaangażuje się w szereg wydarzeń w całym regionie.
– W wielu miejscach będziemy składać znicze, wystawiona zostanie także asysta wojskowa podczas głównych uroczystości. Ponadto ponad 70 żołnierzy WOT weźmie udział m.in. w biegu „tropem wilczym” w Ostrowcu Świętokrzyskim – wyjaśnia.
Jak podkreśla Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski, ważną kwestią w propagowaniu wiedzy o żołnierzach niezłomnych jest edukacja i przekazywanie wiedzy na ich temat . W tym celu już po raz kolejny zorganizowany został VII Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Niezłomni – Zapomnianym Bohaterom naszego regionu”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 2 marca w Kieleckim Centrum Kultury.
Obchodom Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyć będą liczne wystawy i wydarzenia. 29 lutego odbędzie się między innymi II Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Kielcach. Ponadto 2 marca pracownicy świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego wraz z przedstawicielami kieleckiej delegatury IPN zorganizują akcję honorowego oddawania krwi w godzinach od 9.00 do 13.00.
Program uroczystości – Kielce, 1 marca 2020:
10.00: cmentarz Kielce-Piaski – złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.
16.00: Bazylika Katedralna – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy złożenie kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.
17.30: uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej: wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie hymnu państwowego; wystąpienie Wojewody Świętokrzyskiego; wystąpienie Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach; modlitwa za Żołnierzy Wyklętych; Apel Pamięci; salwa honorowa; ceremonia złożenia wieńców i wiązanek; Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Inicjatywy towarzyszące obchodom:
29 lutego, godz. 9.30: II Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych (organizator: Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 9 w Kielcach).
1-31 marca: prezentacja wystawy plenerowej „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” (Skwer im. Stefana Żeromskiego w Kielcach).
1-31 marca: prezentacja wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963” (Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” – Kielce, ul. Warszawska).
1-31 marca: prezentacja wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45 – 1956” (Staszowski Ośrodek Kultury).
2 marca, godz. 9.00: zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2 marca, godz. 11.00: rozstrzygnięcie VII Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Niezłomni – Zapomnianym Bohaterom naszego regionu” organizowanego przez III L.O. z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Kielcach, Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Delegaturę IPN w Kielcach (Kieleckie Centrum Kultury).
5 marca, godz. 18.00: wykład dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego „Podziemie niepodległościowe w woj. kieleckim w latach 1945-1950. Struktury, dowódcy, działalność” w ramach Sandomierskich Spotkań Naukowych (ratusz w Sandomierzu).
5 marca: „Długie trwanie Polski Podziemnej” – „Kuryer Kielecki” (dodatek specjalny do „Echa Dnia”).