Mieszkańcy Sandomierza niebawem będą mogli odetchnąć z ulgą – remont wałów przeciwpowodziowych w mieście zostanie dokończony. Prace modernizacyjne w ramach projektu „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” rozpoczęły się w 2017 roku.
Inwestycja została podzielona na sześć etapów, jednak w ubiegłym roku w wyniku ogłoszenia upadłości przez firmę Energopol, część prac została wstrzymana. Dotyczyło to m.in. wałów w Sandomierzu, a także gminach Koprzywnica i Samborzec.
Jak informuje Małgorzata Sikora, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” w Krakowie, które jest zleceniodawcą inwestycji, kontynuowanie robót budowlanych jest możliwe dzięki porozumieniu z firmą Melbud, która zaoferowała dokończenie prac przy renowacji wałów przeciwpowodziowych.
– Od grudnia do stycznia tego roku trwały negocjacje, zawarte zostały stosowne aneksy z firmą Melbud S.A., zgodę na zmianę wykonawcy części robót wyraziła także Prokuratura Generalna oraz instytucje finansujące inwestycję. Prace na dotychczas wstrzymanych robotach zostały wznowione 11 lutego – wyjaśnia.
Małgorzata Sikora zaznacza, że porozumienie umożliwia dokończone prac przy dwóch newralgicznych odcinkach wałów przeciwpowodziowych.
– Zrealizowana zostanie rozbudowa wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu i hutę szkła, wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego Wisły od ulicy Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów. Dokończona zostanie także budowa drugiego newralgicznego odcinka obejmującego zabezpieczenie wałów rzeki Koprzywianki – dodaje.
Prace modernizacyjne na czterech odcinkach remontowanych wałów przeciwpowodziowych w Sandomierzu i powiecie sandomierskim zostaną zrealizowane do końca 2020 roku, natomiast dwa pozostałe odcinki, które początkowo były realizowane przez firmę Energopol, która w ubiegłym roku ogłosiła upadłość, zostaną ukończone do końca 2021 roku.
Wartość prac realizowanych w ramach projektu „Ochrony przeciwpowodziowa Sandomierza” wynosi prawie 177 mln zł. Zleceniodawcą inwestycji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Przedsięwzięcie w 85 proc. zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a w 15 proc. z pieniędzy Banku Światowego.