Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego chcą wykorzystać naturalne substancje do walki z rakiem. Prowadzą badania nad betuliną, czyli związkiem chemicznym, który występuje w białej korze brzozy.
Wyodrębnili z niej związek chemiczny, który oprócz właściwości przeciwzapalnych być może będzie pomocny w leczeniu raka jelita grubego, informuje prof. Stanisław Głuszek, kierownik Katedry Medycyny Zabiegowej z Pracownią Genetyki Medycznej UJK.
– Ta droga jest bardzo skuteczna i myślę, że doprowadzi do wyizolowania takich leków, które będą przydatne w onkologii. Szczególne znaczenie mają nowotwory jelita grubego, ponieważ coraz więcej osób zapada na tę chorobę. Dlatego jest to problem bardzo istotny z punktu widzenia klinicznego, epidemiologicznego i społecznego – dodał prof. Stanisław Głuszek.
Betulina posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, a przy dawce do 500 miligramów na kilogram masy ciała nie występują efekty toksyczne. Jak informuje profesor Stanisław Boryczka, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych, podczas badań okazało się, że związki betuliny wykazują znacznie lepsze działanie w odniesieniu do komórek nowotworowych wielu typów niż niektóre obecnie stosowane leki.
– Pierwotna betulina wykazuje wysoką aktywność w odniesieniu do komórek raka jelita grubego. Szczególnie w odniesieniu do tych typów nowotworów, które są oporne na działanie obecnie stosowanych cytostatyków, czyli leków przeciwnowotworowych.
W Polsce rocznie na raka jelita grubego zapada ponad 17 tys. osób, a 10 tys. z nich umiera.
Prace badawcze nad wyodrębnieniem chemicznych modyfikacji betuliny rozpoczęły się w ubiegłym roku. Dalsze prace i testowanie laboratoryjne oraz kliniczne potrwają kilka, kilkanaście lat.