Świętokrzyski Urząd Wojewódzki obchodzi urodziny, pracuje od dokładnie stu lat. Z tej okazji, przygotowano wystawę, która prezentuje dawne fotografie i dokumenty. Mieszkańcy regionu mogą poznać historię utworzenia województwa i poczytać o nim sporo ciekawostek.
Kielecki urząd rozpoczął pracę 19 lutego 1920 roku. Jego pierwsza siedziba wcale nie mieściła się w miejscu, z którym kojarzymy go dziś. Początkowo wojewoda pracował w Pałacu Biskupów Krakowskich, a dopiero w 1971 roku przeniesiono instytucję na Aleję IX Wieków Kielc.
– Urząd zmieniał się na przestrzeni lat, ale dewiza, która powstała na początku jego funkcjonowania, do dziś pozostała niezmienna – mówił podczas otwarcia wystawy wojewoda Zbigniew Koniusz. Jak cytował: „Każdy, kto do urzędu przychodzi, bez względu na to, czy w sukmanie wieśniaczej, czy w miejskim ubraniu, czy w bluzie robotniczej musi mieć jednakowy przystęp do każdego urzędnika i musi być jednakowo życzliwie traktowany”. Wojewoda zapewnia, że słowa wypowiedziane sto lat temu do dziś nie straciły na aktualności.
Maria Zuba, doradca wojewody, która pracowała w urzędzie od 1997 roku, najpierw jako wicewojewoda kielecki, potem jako pierwszy wicewojewoda świętokrzyski, wspominała czasy, gdy ważyły się losy województwa.
– Walczyliśmy o to, żeby województwo zostało. Mieliśmy świadomość, że to nobilituje i daje wiele miejsc pracy, a w tamtym czasie bezrobocie było wysokie. Udało nam się województwo obronić. Prywatnie dodam, że ten budynek na mnie ogromnie działa, bo gdy byłam dzieckiem, budował go mój tata – zaznaczała.
Andrzej Pruś, doradca wojewody zwrócił uwagę na to, że w pierwszych latach funkcjonowania urzędu, nie miał on zbyt wielu pracowników. – Zastanawialiśmy się, jak można było dać sobie radę w kilkadziesiąt osób. Dziś w urzędzie pracuje nieco ponad 600, a i tak są braki kadrowe – mówił.
Według pierwszego powszechnego spisu Rzeczypospolitej Polskiej z 1921 roku województwo kieleckie zajmowało obszar 25 736 kilometrów kwadratowych, a jego ludność liczyła ponad 2,5 mln osób zamieszkujących 9,5 tys. miejscowości. Pierwszym wojewodą kieleckim był Stanisław Pękosławski.
100-lecie urzędu zbiegło się w czasie ze 100 dniami od objęcia fotela wojewody przez Zbigniewa Koniusza. Jak przyznał wojewoda, był to czas obfitujący w ważne dla województwa spotkania, umowy, czy nominacje na kluczowe stanowiska. W tym czasie wojewoda odwiedził 57 gmin.