Depresja staje się jednym z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest czwartą najpoważniejszą chorobą i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek, czy status społeczny. W Polsce zmaga się z nią nawet 1,5 mln osób.
Karolina Galikowska, psychiatra dziecięcy ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy twierdzi, że na depresję coraz częściej chorują także dzieci.
– Przyczyn należy upatrywać w lawinowo pojawiających się problemach w rodzinach. Jeżeli osoba dorosła ma problemy emocjonalne, czy psychiczne, to trudno oczekiwać od dziecka by było stabilne psychicznie – mówi Karolina Galikowska.
Jak dodaje, jednym z powodów depresji u dzieci może być nieograniczony dostęp do portali społecznościowych oraz internetu i zamieszczanych tam treści.
– Nie ma wglądu w te treści, którymi dzieci się otaczają, „karmią” nimi. Żyją w wirtualnym świecie. Dzieci nie potrafią teraz same zająć się sobą, zorganizować czas, są zupełnie nieodporne psychicznie. Nawet jakiś drobny problem, w który trzeba zaangażować własny potencjał staje się dla wielu dzieci tragedią – dodała Karolina Galikowska.
Z bezpłatnych konsultacji dotyczących zdrowia psychicznego ze specjalistami ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy można było skorzystać w punkcie obsługi Narodowego Funduszu Zdrowia przy al. IX Wieków Kielc 2a w Kielcach, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką”.