Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie i w Polsce są choroby układu sercowo – naczyniowego. Rozwijają się stopniowo i przez długie lata nie dają żadnych niepokojących symptomów.
Jedną z tych chorób jest miażdżyca. O tym schorzeniu w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z kardiologiem, dr n.med. Jarosławem Kossakiem. Jak powiedział nasz rozmówca, miażdżyca to przewlekła choroba tętnic dużego i średniego kalibru. Na początku nie daje żadnych objawów, ponieważ przepływ krwi przez tętnice utrzymuje się na w miarę odpowiednim poziomie. Jednak z chwilą kiedy dojdzie do zatkania, czy istotnego ograniczenia tego przepływu, wówczas dochodzi do objawów, wyjaśnia Jarosław Kossak. Jak dodaje, objawy są zależne od miejsca zatkania tętnicy. Dotyczy to głównie takich tętnic, jak aorta, tętnic wieńcowych (objaw to choroba wieńcowa, a w konsekwencji zawał serca), szyjnych, mózgowych (udar mózgu) oraz kończyn dolnych (bóle łydek).
By nie dopuścić do rozwoju miażdżycy i w ogóle do jej powstania należy prowadzić aktywny tryb życia, nie palić papierosów i stosować odpowiednią dietę, ubogą w cukry i tłuszcze, radził dr Jarosław Kossak.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: