Ta choroba może dotyczyć nawet jednej trzeciej polskiego społeczeństwa. Mowa o atopowym zapaleniu skóry, o którym w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z dr Marią Pyzio-Gutkowską, dermatolog i specjalistą w medycynie estetycznej.
Jak powiedziała, nasza rozmówczyni, to choroba nawrotowa, alergiczna, przebiegająca z okresami reemisji i zaostrzeń. Chorobę można podzielić na trzy zasadnicze okresy. Pierwszy, to okres niewolący (od 3-6 miesiąca życia do 2 roku życia). Wówczas ujawnia się u 50 proc. osób. Drugi etap przypada na wiek dziecięcy do 12 roku życia. A trzeci, to okres młodzieńczy i dorosły – wylicza dr Maria Pyzio-Gutkowska. Jak dodaje, jest to choroba genetyczna, nie można się nią zarazić.
Objawami atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd i zmiany zapalne skóry. To może być bardzo niewielka suchość skóry, aż do bardzo nasilonych na całym ciele, takich jak zaczerwienienie, bolesny świąd, zadrapania, krwawienie, swędzenie oraz pęknięcia skóry.
Leczenie tej choroby sprowadza się do profilaktyki. Ważne jest by mamy jak najdłużej karmiły swoje dzieci piersią. Należy stosować też odpowiednią pielęgnację skóry. Do kąpieli należy używać wody letniej, nie pocieramy i nie drażnimy skóry, a do jej mycia używamy tzw. emolientów. To substancje zawarte w kremach, maściach, czy żelach, które odbudowują lipidowy płaszcz ochronny skóry -dodała Maria Pyzio-Gutkowska.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: