Już 5 tys. umów podpisano w województwie świętokrzyskim na realizację programu „Czyste powietrze”. Region przoduje w Polsce pod względem realizacji programu.
W lutym rozpoczną się kolejne nabory, w których mieszkańcy będą mogli pozyskać pieniądze na działania związane z ochroną środowiska – w sumie 123 mln zł. Pożyczki będzie można uzyskać między innymi na fotowoltaikę, termomodernizację, budowę oczyszczalni ścieków, przyłączy kanalizacyjnych, zakup elektrycznych pojazdów, wapnowanie gleb, gospodarkę odpadami czy edukację ekologiczną.
– Dobrą wiadomością dla zainteresowanych jest to, że będziemy finansować nawet do 100 proc. kosztów zgłoszonej inwestycji – mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Dodaje, że do tej pory taka pomoc nie była oferowana. Ponadto oprocentowanie pożyczek będzie korzystne – od 1,8 do 3 proc. Bonus to możliwość umorzenia kredytu do 30 proc., a czas jego spłaty to nawet 17 lat.
W realizacji programu „Czyste powietrze” województwo uplasowało się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby zawartych umów, jest też w czołówce pod względem złożonych wniosków. W tej chwili jest ich ponad 7 tys., a przeanalizowanych i podpisanych z beneficjentami – 5 tys.
Wicewojewoda Rafał Nowak podkreśla, że świadomość działań proekologicznych w społeczeństwie wzrasta.
– Zaczynamy już zdawać sobie sprawę, jakim powietrzem oddychamy i jaką wodę pijemy. Nie chcemy, by nasze otoczenie pustynniało – mówi.
Posłanka Agata Wojtyszek zwraca uwagę na to, że dzięki działalności funduszu jest realizowanych wiele przedsięwzięć, między innymi związanych z gospodarką odpadami.
– Co rusz słyszymy o tym, że płonie jakieś wysypisko śmieci. Musimy coś z tym robić, tworzyć programy, które ułatwią nam gospodarowanie odpadami, by nie zasypać śmieciami naszego pięknego województwa – zaznacza.
Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że nigdy wcześniej fundusz nie był tak przyjazny mieszkańcom i samorządom, jak w ciągu ostatnich lat.
– Dzisiaj jesteśmy zaskakiwani coraz to nowymi inicjatywami. Program pożyczkowy pokazuje, że jeśli ma się pomysł i dobra wolę, można sięgnąć po duże środki, co dodatkowo się kalkuluje i wychodzi tanio dla beneficjentów – zauważa.
Wnioski w ramach programów pożyczkowych można składać od 20 lutego.