Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mogą na niej zgłosić miejsca niebezpieczne i podać rodzaj zagrożenia.
Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że w 2019 roku dzięki aplikacji wpłynęło prawie 11 tys. zgłoszeń.
– Za każdym razem gdy ktoś zaznacza nieprawidłowość musimy ją zweryfikować. Mamy na to 7 dni – informuje Damian Janus.
W zeszłym roku potwierdzono ponad 50 proc. zgłoszeń.
– Na pierwszym miejscu, od kilku lat najczęściej zaznaczane jest przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości. Kolejne to spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i nieprawidłowe parkowanie – dodaje rzecznik.
Inne kategorie, które można zaznaczać to m.in. nielegalne rajdy samochodowe. Te zostały potwierdzone na parkingu przy Suzuki Arenie. Z kolei przy ul. Kazimierza Wielkiego potwierdzono grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.
Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 25 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia. Można wprowadzić także opis i zdjęcie. Kolory ikon świadczą o statusie zgłoszenia. Zielony – to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone.
Aplikacja może być także pomocna dla osób, które planują przeprowadzkę. Dzięki niej mogą sprawdzić, czy w okolicach nowego mieszkania dochodzi do aktów wandalizmu. Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.