Uroczystości związane z 78. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową odbyły się w Kielcach. Obchody rozpoczęły się mszą w kościele Świętej Trójcy. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli przed Pomnik Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego. Tam odśpiewano hymn państwowy, a następnie złożono wieńce i kwiaty.
Michał Daranowski z kieleckiego ratusza zaznacza, że to bardzo ważna data w historii Polski.
– 78 lat temu powstała Armia Krajowa. Była to jedyna w czasie II wojny światowej, regularna armia, a Polska jedynym okupowanym państwem, które utworzyło pełne, wewnętrzne struktury cywilne i wojskowe – dodaje.
Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zaznacza, że przekształcenie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową to była nie tylko zmiana nazwy.
– Była to przede wszystkim zmiana jakościowa. Chodziło o podkreślenie wagi krajowego ośrodka konspiracji, a także faktu, że wokół Armii Krajowej miała koncentrować akcja scaleniowa, czyli podporządkowanie się różnych organizacji konspiracyjnych w jedną armię podziemną, w Armię Krajową – podkreśla.
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie została zawiązana Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. W lutym 1942 roku, naczelny wódz generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, która z czasem stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie. W czasie największego rozwoju w 1943 roku liczyła około 380 tys. żołnierzy.
Niedzielne uroczystości zorganizował Okręg Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz miasto Kielce.