Kilkaset egzemplarzy Pisma Świętego w różnych wydaniach można oglądać w Miejskim Domu Kultury w Skarżysku. Wystawę „Od papirusu do e-Biblii” przygotował kościół Adwentystów Dnia Siódmego.
Celem ekspozycji jest poznanie bogactwa tej świętej księgi. Pastor Krzysztof Romanowski zaznacza, że prezentowane są wydania Biblii w 66 językach i różnych wersjach graficznych.
Na wystawie można zobaczyć ilustrowane wydania Pisma Świętego, oryginalne wersje pisane po hebrajsku czy aplikacje elektroniczne pozwalające na czytanie e-Biblii. Wszystkich zgromadzonych eksponatów można dotknąć – można wziąć w ręce kamienne tablice, zwoje papirusu, zapisane na zwierzęcej skórze pisma hebrajskie czy zadrukowany papier czerpany. Od znalezisk w Qumran, poprzez znane wydania pisma: Septuagintę, Wulgatę i pierwszą drukowaną Biblię Gutenberga aż do Biblii wydanych w naszym wieku.
Jedną z największych ciekawostek są tabliczki gliniane, na których pierwotnie zapisywano tekst Pisma Świętego. Są również tak oryginalne sposoby zapisywania jak cylindry z wyżłobionymi literami, papirusowa Tora czy reprinty pierwszych wydań Biblii w języku polskim. Każda część ekspozycji ma swojego kustosza, który opowiada o ciekawostkach związanych z wystawą.
Można zobaczyć, jak przepisywana jest Biblia w wersji dla niewidomych. Niespodzianką dla odwiedzających są fragmenty w języku Braille’a, z podanych wskazówek należy odnaleźć dany werset w Piśmie Świętym.
Wystawie towarzyszą plansze objaśniające okoliczności powstania poszczególnych ksiąg, a w ciągu najbliższych tygodni będą się odbywały wykłady poszerzające wiedzę o Piśmie Świętym.
Całość będzie można oglądać w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku przez cały tydzień, później będą także wykłady dotyczące szczegółowych zagadnień biblijnych.
TERMINY WYKŁADÓW:
26 lutego – Starożytne manuskrypty Pisma Świętego
1 marca – Historia kanonu Ksiąg Świętych
4 marca – Fenomen natchnienia
11 marca – Wiarygodność historyczna Biblii
22 marca – Niezwykłość profetyzmu biblijnego
25 marca – Proroctwa mesjanistyczne
29 marca – Tradycja judaistyczna a chrześcijaństwo