Na osiedlu Bór w Skarżysku odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji na kilkuset mieszkańcach miasta. Poświęcono też drewniany krzyż, który został ustawiony na mogile.
W lutym 1940 roku 360 mieszkańców Skarżyska zaangażowanych w działalność organizacji podziemnej Orzeł Biały zostało po torturach rozstrzelanych.
– Była to pokazowa akcja Niemców, którzy chcieli zastraszyć polskich patriotów i udaremnić dalszą działalność organizacji – przypominał podczas uroczystości prezydent Skarżyska Konrad Krönig.
Jak mówiła podczas uroczystości profesor Urszula Oettingen miejsca takie jak mogiła na Borze są znakami pamięci, które trzeba pielęgnować.
– Mogiła na Borze jest skarżyską Golgotą, bo jak Jezus oddał życie za ludzi, tak pomordowani przez Niemców oddali życie za nas – dodała.
Poseł KO Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że pamięć o wydarzeniach jest wciąż żywa. To nie tylko kwestia pamięci, ale także pracy i działania wychowawczego, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski mówił, że był to pierwszy tak okrutny mord na mieszkańcach miasta. Zginęli zakonnicy klasztoru w Kamiennej, ale także harcerze, wymordowane zostały całe rodziny.
W imieniu wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza list odczytała doradca Maria Zuba.
– Dziś żyjemy w innych czasach, ale naszym obowiązkiem jest przekazywanie wiedzy nowym pokoleniom, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie podtrzymywać naszą tożsamość narodową – napisał wojewoda.
Wśród uczestników uroczystości byli harcerze, organizacje kombatanckie, władze samorządowe i mieszkańcy miasta, a wśród nich potomkowie ofiar. Paweł Błaszczyk przyszedł z rodziną, aby wspominać brata swego dziadka Tadeusza Błaszczyka. Jak powiedział, przychodzi tu często z ojcem, bo mogiła na Borze jest znaczącym miejscem w historii rodziny.
Podczas uroczystości przypomniana została także postać Henryka Czecha, pseudonim Śmigły, który zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Gdy żył zawsze obecny podczas uroczystości na Borze i dbał o podtrzymywanie pamięci o ofiarach. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego mieszczącej się na osiedlu Bór.