Polityk Solidarnej Polski Mariusz Gosek złożył w środę ślubowanie poselskie. Objął mandat do Sejmu po Dominiku Tarczyńskim (PiS), który został europosłem z chwilą wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
W związku z brexitem Polsce przypadł dodatkowy mandat w Parlamencie Europejskim. 52. polskim eurodeputowanym został Tarczyński, który zdobył mandat w ubiegłorocznych wyborach do PE, ale na mocy specjalnej ustawy do momentu opuszczenia PE przez brytyjskich przedstawicieli nie wykonywał on praw i obowiązków europosła.
Gosek startował w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim. Otrzymał największą liczbę głosów (4621) spośród kandydatów ugrupowania, którzy nie weszli do parlamentu.
Konieczność rozdzielenia mandatów pojawiła się wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, które nie jest członkiem Wspólnoty od 1 lutego. Skutkiem tej decyzji Parlament Europejski zmniejszył się z 751 do 705 deputowanych. Część miejsc zajmowanych dotychczas przez Brytyjczyków zostało rozdzielonych do państw UE. Z 73 mandatów, które do tej pory mieli przedstawiciele Wielkiej Brytanii, 27 zostało rozdzielonych do 14 państw członkowskich.
Najwięcej, bo po pięć mandatów, dostały dwa duże państwa członkowskie – Francja i Hiszpania. Niemcy, które są większe od tych krajów, już teraz mają maksymalną, wynoszącą 96 liczbę miejsc w PE.
Dodatkowo Włochom i Holendrom przypadły po trzy mandaty w spadku po Brytyjczykach, Irlandii – dwa, a Polsce, Szwecji, Austrii, Dani, Finlandii, Słowacji, Chorwacji, Estonii i Rumunii – po jednym. Pozostałe 46 mandatów po posłach z Wysp zostało zachowanych na przyszłe rozszerzenia UE.
Mariusz Gosek
Urodził się 20 sierpnia 1982 roku w Kielcach. Absolwent Akademii Świętokrzyskiej. W latach 2005-2006 był współpracownikiem wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Od 2007 roku pracował w gabinecie wojewody świętokrzyskiego Grzegorza Banasia, a w latach 2009-2014 był asystentem europosła Jacka Włosowicza. Od 2015 do 2018 roku kierował jego biurem poselsko-senatorskim prowadzonym wspólnie ze Zbigniewem Ziobrą. Od 2018 do 2020 roku był radnym świętokrzyskiego sejmiku i członkiem zarządu województwa świętokrzyskiego. W latach 2015-2019 był sekretarzem generalnym Solidarnej Polski, od 2017 roku zasiadał w zarządzie głównym.
W wyborach w 2019 roku kandydował do Sejmu w okręgu kieleckim (otrzymał 4 621 głosów – największa liczbę głosów spośród kandydatów ugrupowania, którzy nie weszli do parlamentu). 12 lutego 2020 roku został posłem na Sejm IX kadencji – objął mandat po Dominiku Tarczyńskim, który został europosłem z chwilą wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.