Najlepsi młodzi konstruktorzy z Polski zostali nagrodzeni na Politechnice Świętokrzyskiej. To laureaci X konkursu Student-Wynalazca. Tradycyjnie, autorzy pięciu najlepszych rozwiązań otrzymali równorzędne nagrody. To wyjazd i stoisko na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Profesor Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej, mówi, że tegoroczny konkurs był rekordowy, zgłoszono 144 rozwiązania z 26 uczelni w całej Polsce.
Mateusz Łużny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został doceniony za pracę nad biotransformacją związków roślinnych. Jak mówi, w efekcie można uzyskać substancje o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych, a nawet antynowotworowych. W przyszłości można je będzie stosować do tworzenia leków lub bardzo zdrowych słodzików.
W ostatnich latach wśród laureatów konkursu zawsze byli przedstawiciele Politechniki Lubelskiej. Podobnie jest i tym razem, doktoranci lubelskiej uczelni Łukasz Kwaśny oraz Karol Fatyga zostali nagrodzeni za nowatorski transformator. Karol Fatyga informuje, że ich wynalazek ma możliwość magazynowania energii, można nim sterować, a zastosować go można praktycznie wszędzie.
– W każdym miejscu, gdzie jest potrzebny transformator energetyczny, czyli dochodzi do przejścia z zasilania średniego napięcia na zasilanie niskiego napięcia. Stosować go można na osiedlach, w niewielkich wioskach, domach jednorodzinnych. W całej Polsce działa teraz ponad 100 tysięcy transformatorów – tłumaczy laureat z Politechniki Lubelskiej.
Wśród zwycięzców tegorocznej edycji konkursu znalazła się też przedstawicielka Politechniki Świętokrzyskiej – Paulina Kostrzewa-Demczuk, której wynalazek poprawia jakość materiałów budowlanych stosowanych na przykład przy konstrukcji domków jednorodzinnych.
Kolejnym nagrodzonym jest Adam Świerczyński z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który pracował nad urządzeniem do spalania paliw stałych w rusztowych kotłach energetycznych.
Wśród laureatów znalazły się też Marta Gackowska, Sandra Śmigiel i Natalia Jerks z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, które opracowały system komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji.