W Instytucie Kultury Dialogu i Spotkania w Kielcach odbyło się spotkanie z pisarzem i reportażystą Maciejem Zarembą Bielawskim, promujące jego nową książkę pt. „Dom z dwiema wieżami”, za którą w ubiegłym roku otrzymał nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
Maciej Zaremba Bielawski to szwedzki dziennikarz polskiego pochodzenia. Urodził się w 1951 roku w Poznaniu, emigrował do Szwecji w 1969 roku. Początkowo pracował jako pracownik budowlany, operator dźwigu i salowy w szpitalu. Studiował historię filmu, a w 1988 roku ukończył historię idei na Uniwersytecie Sztokholmskim. Jako dziennikarz rozpoczął pracę w 1981 roku, gdy pod pseudonimem Maciej Zaremba pisał reportaże na temat „Solidarności” i sytuacji politycznej w ówczesnej Polsce, które publikowały m.in. szwedzkie dzienniki „Dagens Nyheter” i „Expressen”. Po latach został wybitnym publicystą największego szwedzkiego dziennika – „Dagens Nyheter”.
Wspólnie z żoną, Agnetą Pleijel, która jest szwedzką pisarką, w latach 80. przełożył na szwedzki m.in. „Raport z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta.
Od 1990 roku pracuje dla dziennika „Dagens Nyheter”. Pisze na tematy związane z kulturą i polityką. Od połowy lat 80. regularnie publikuje tam serie reportaży, w których opisuje problemy i patologie szwedzkiego państwa opiekuńczego. W latach 1994-1995 był redaktorem działu społecznego i kulturalnego czasopisma „Moderna Tider”, stworzonego przez Görana Rosenberga.
W 1997 roku w serii reportaży nagłośnił sprawę przymusowej sterylizacji w Szwecji osób „niepożądanych”. Szerszą perspektywę tej sprawy ukazał w wydanej w 1999 w Szwecji książce „De rena och de andra: om tvångssteriliseringar, rashygien och arvsynd”, która ukazała się w Polsce w 2011 pod tytułem „Higieniści: z dziejów eugeniki”. Ponieważ rozbudował treść rozdziałem o stosunku polskiej psychiatrii do eugeniki, opisując m.in. działalność swojego ojca, postanowił wydać ją jako Maciej Zaremba Bielawski.
Jest doktorem honoris causa najstarszego w Szwecji Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Lund.
Podczas spotkania z Maciejem Zarembą Bielawskim, które prowadził Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i redaktor naczelny miesięcznika „Charaktery”, reportażysta opowiadał o swojej rodzinie, której dzieje opisał w „Domu z dwiema wieżami”. Opisał historię poszukiwania losów swojego dziadka, o którym mama nie opowiadała, ojcu, który był więźniem oflagu, rozpadzie swojej rodziny, kiedy to matka, której żydowskie pochodzenie odkryto w 1968 roku, zdecydowała się na emigrację. To był wieczór pełen wspomnień, po którym pisarz podpisywał swoją książkę i rozmawiał z kielczanami.